Občina Postojna
28. avg 2014
Beti Bricelj razstavlja v ZDA

Diplomirana slikarka Beti Bricelj iz Postojne se je nedavno vrnila iz Dallasa, ameriške zvezne države Teksas, kjer se je udeležila otvoritve razstave z naslovom: From Slovenia, Venezuela and Dallas With Love v priznanem Museum of Geometric and MADI Art in bo na ogled  do 5. oktobra. Poleg Beti Bricelj na razstavi sodelujeta še umetnik iz Venezuele, slikar Israel Guevara in kipar iz Dallasa Jeff Robinson. Odprtje razstave je pritegnilo mnogoštevilne obiskovalce, ki niso skrivali navdušenja nad platni naše umetnice.

K razstavi v tem edinstvenem muzeju, ki ga vodita Dorothy in Bill Masterson, je bila Beti povabljena na začetku letošnjega leta. Muzejska stavba že na zunaj kaže svojo izjemno inovativno podobo, saj je polna sodobnih geometrijskih intervencij in eksperimentov. Sodi med najpomembnejša stičišča geometrijske in MADI umetnosti.

Museum of Geometric and MADI Art ima eno največjih zbirk gibanja MADI (Movement Abstraction Dimension Invention) in druge geometrijske abstrakcije. (MADI je gibanje, katerega ustanovitelj je bil urugvajski umetnik Carmelo Arden Quin v Buenos Airesu leta 1946). Na delih, ki jih srečamo v tem muzeju je poudarek na geometrijskih oblikah, ki se širijo iz tradicionalnega okvira zgibanih in mobilnih konstrukcij, barva je ploskovna in ostro definirana – vse pa se odraža v duhu igrivosti. Koncept tovrstne umetnosti je več kot le sestavljanje geometrijskih oblik, saj predstavlja večplastno poglabljanje v sistem strogosti, iznajdljivosti, igrivosti, estetike, uravnoteženja, stopnjevanja in kontrastnosti.

Bill in Dorothy Masterson sta svetovna zbiratelja in cenjena poznavalca tovrstne umetnosti, odkrila sta posebnost slikarstva Beti Bricelj in jo z navdušenjem povabila k razstavi.

Za Beti Bricelj je bila to izjemna, za tem pa velik uspeh in preboj, ki jo še bolj trdno uvršča med imena sodobne svetovne umetnosti. Sicer pa je v ZDA leta 2011 prvič razstavljala tri slike na bienalni razstavi Derivatives: Origins in Geometry- selektor razstave je bil Vincent Falsetta (vse tri slike je muzej odkupil). Lani pa je spet sodelovala na razstavi z eno sliko, selektor je bil Clint Willour (curator of the Galveston Arts Center).

V Arcadia Salonu v Dallasu je imela 13. julija samostojno predstavitev svojega dela v power point-u z naslovom Ritem - Oblika - Barva. Med številnimi ljubitelji sodobne likovne umetnosti je požela veliko zanimanja in vsesplošnega navdušenja. Našo umetnico in njeno impresivno slikarstvo v smeri abstraktne geometrije, torej vse bolj prepoznavajo in cenijo tudi na ameriških tleh. O njeni razstavi pa so poročali tudi mediji, med drugimi tudi Washington Newsletters. Njena dela pa že vrsto let ostajajo trajno zabeležena v različnih katalogih sodobne umetnosti v svetu. 

Med svetovnimi umetniki geometrijske abstrakcije, je odslej še bolj prepoznavna tudi naša slikarka Beti Bricelj.
 
Beti Bricelj je ob tej priložnosti obiskala tudi dva umetnika v studiih (kiparja Morton Rachofsky in slikarja Michael Tichansky). Navdušilo jo je kiparsko geometrijsko razmišljane in snovanje, v katerem je odkrila zanimive povezave s svojim slikarstvom.

Sicer je to poletje za Beti Bricelj na splošno aktivno. Na začetku poletja se je udeležila likovne kolonije Talum na Ptuju, za tem  mednarodnega simpozija Slovenija odprta za umetnost – Sinji Vrh, takoj po povratku iz ZDA je odšla na mednarodno kolonijo Pliva 2014 (Republika Srpska BiH) čez nekaj dni pa bo sodelovala na mednarodni koloniji Riviera v Poreču na Hrvaškem.
 
Zapisala: POLONA ŠKODIČ
Foto: ARHIV BETI BRICELJ


Tiskaj