| | Naloge vodje policijskega okoliša |
VODJA POLICIJSKEGA OKOLIŠA - VPO
Problemi se kopičijo na določenih krajih in ob določenem času =>to je izhodišče za preventivno dejavnost in izvajanje v skupnost usmerjenega policijskega dela.
Policija je brez sodelovanja ter pomoči občanov manj sposobna pri preprečevanju in zatiranju kriminalitete, vzdrževanju javnega reda in miru v družbi ter pri opravljanju drugih policijskih nalog bodisi na področju prometne varnosti ali druge varnosti.
Policijsko delo v skupnosti temelji na sodelovanju in skupnem reševanju problemov pri čemer dejavno sodelujemo mi policisti in občani. Zato je potrebno poiskati probleme v skupnosti, odkriti vzroke zanje in ustrezno ukrepati v sodelovanju z ljudmi.
Navadno se policijsko odzivanje kaže v zaporedju prijava – odziv – ukrep, kar pa še ne pomeni reševanja problema, ampak je to le naknadno odzivanje na problem. Tovrstno odzivanje se ukvarja le s simptomi problemov v skupnosti. Policijsko delo v skupnosti oz. delo VPOja pa pomeni sodelovanje policije s prebivalci v skupnosti in sodelovanje z vsemi drugimi službami pri določanju problema in iskanju možnih rešitev, kot tudi pri izvajanju različnih ukrepov. Vsaka situacija je enkratna in zahteva ustvarjalnost in znanje ter sodelovanje s številnimi akterji, ki lahko pripomorejo k rešitvi problema.
Policijsko delo v skupnosti temelji na bližini in tesnih stikih s predstavniki skupnosti in občani v le tej. Zaradi klasičnega opravljanja policijskega dela in bodisi zaradi »neustrezne usposobljenosti policistov«, bodisi zaradi »kadrovske problematike«, po večini nastaja oddaljenost VPOjev od skupnosti. Ravno slednje je problem in to vpliva na zmanjšanje stika z občani. Saj so dnevni stiki z občani stalnica VPOja na svojem policijskem okolišu, kjer ugotavlja probleme in dosega soglasja glede reševanja (manjši ali večjih) problemov v skupnosti. Kakovostno delo VPOja pripomore k večji pripravljenosti občanov za sodelovanje s policijo in podporo le tej pri zagotavljanju varnosti.
Za izvajanje uspešnega policijskega dela v skupnosti mora VPO poznati določene značilnosti človeškega vedenja oz obnašanja, opravljanja razgovorov, reševanja in umirjanja konfliktov, vzpostavljanja sodelovanja in sposobnost prepoznavanja problemov. Pomanjkanje usposobljenosti za opravljanje takšnega dela ima za posledico le enostranske odločitve, slabo usklajenost in pomanjkljivo izvajanje ukrepov. Pomemben dejavnik, ki vpliva na delo policije in sodelovanje občanov je javno mnenje o policiji. V tej smeri vpliva tudi policijsko delo v skupnosti oz. delo VPOja, ki lahko, če je uspešno ustvarja strpne odnose med policijo in javnostjo in na ta način dobi podporo le te.
Vodja policijskega okoliša Podgora,
Sanja SMILJANIĆ
| |