| | Ogrevanje javnih zavodov na lesno biomaso |
Občina Postojna je z namenom znižanja stroškov ogrevanja in zmanjšanja onesnaževanja okolja pristopila k projektu izgradnje daljinskega sistema ogrevanja na lesno biomaso, ki bo v prvi vrsti pokrival javne objekte, ki se nahajajo na strnjenem območju ceste na Kremenco - t.j. Vrtec Postojna, Osnovna šola Antona Globočnika, Šolski center Postojna, Zdravstveni dom in Porodnišnica Postojna ter novi Gasilski dom.
Namesto 400.000 l kurilnega olja, kolikor ga letno porabijo obstoječe kotlovnice na fosilna goriva, bo tako v novi kotlovnici izgoreval les, ki ga običajno pojmujemo kot odpad (veje, lubje, krošnje, odpadni gradbeni les) in ki večinoma ostaja v gozdu, kar pomeni, da njegova pridelava ne bo imela negativnega vpliva na kakovost naših gozdov. Analize obstoječe porabe javnih objektov kažejo, da se bodo ti objekti z izgradnjo nove kotlovnice ogrevali od 6 pa do 30 % ceneje, pri čemer bo v ceni ogrevanja vključen tudi celoten strošek investicije.
Novozgrajena kotlovnica na lesno biomaso, locirana ob Cesti v Staro vas v bližini Šolskega centra Postojna, bo imela moč glavnega kotla na lesno biomaso 1.820 kW, ob tem pa še 1.500 kW na ekstra lahko kurilno olje za pokrivanje konic. Objekt kotlovnice bo razmeroma majhen, tlorisnih dimenzij 16 x 25 m, z eno etažo vkopano v zemljo, tako da bo njegova višina izven zemlje znašala le 7 m. Dimnik bo inoks izdelave, zunanjega premera 45 cm in višine max. 12 m. Kotlovnica bo opremljena z najsodobnejšo tehnologijo, ki bo omogočila visoke izkoristke goriva (do 90 %) in minimalne emisije. Kotlovnica bo imela tudi možnost širitve in namestitve dodatnih kotlov za priklop okoliških stanovanjskih blokov, v kolikor bodo stanovalci za to zainteresirani.
Dovoz goriva v kotlovnico bo v največjem mrazu povprečno 1 polpriklopni kamion na tri dni, kar pomeni, da bo vpliv povečanja števila voženj s kamioni po Cesti v Staro vas zanemarljiv. Tovornjak bo imel na prikolici nameščeno mehansko vodilo, tako da se biomasa ne bo stresala, temveč jo bo mehansko gonilo avtomatično potiskalo v skladiščni jašek, ki bo nameščen v kletni etaži objekta. Posledično bo hrup ob raztovarjanju minimalen, prav tako se ob tem ne bo širil dodaten prah ali vonj. Gorivo bo shranjeno v zaprtem prostoru in ne v zunanjem skladišču. Vrednost celotne investicije znaša približno 1,8 mio €, cena proizvedene toplotne energije pa bo prilagojena tako, da se bo koncesionarju vložek v investicijo povrnil v 20 letih. Podelitev koncesije za izgradnjo kotlovnice in toplotnega omrežja je predvidena v mesecu marcu, tako da bodo, v kolikor ne bo zapletov, prvi objekti na novo omrežje priklopljeni že v začetku meseca novembra. | |