Občina Postojna
23. nov 2011
Slavnostno ob 160-letnici šolstva na Košanskem in 30-letnici nove šolske stavbe

V petek, 18. 11. 2011, je OŠ Košana s svečano prireditvijo obeležila 30-letnico nove stavbe in 160-letnico šolstva na Košanskem. Na prireditvi so sodelovali sedanji in nekdanji učenci šole, kar nekaj generacij "vaških klepetulj", otroški in mladinski pevski zbor OŠ Košana, Mešani pevski zbor Košana, pevska skupina Škvadra, Tamburaška skupina Vremščica ter Kristijan Črlenec in Katja Morel. Bogat kulturni program so zaznamovali tudi slavnostni govorniki: minister za šolstvo in šport dr. Igor Lukšič, ravnateljica Neva Brce, župan Občine Pivka Robert Smrdelj in poslanec v DZ Zvone Černač. Na oder sta bila povabljena tudi nekdanja ravnatelja Franc Hebar in Jožko Udovič, ohranili pa smo tudi prijeten spomin na nekdanjo ravnateljico Vido Sušelj.Izdelan je bil tudi priložnostni žig in postavljena filatelistična razstava, za kar je zaslužen naš nekdanji učitelj, gospod Vojko Čeligoj. Po prireditvi je sledila pogostitev v šolski jedilnici, ob tej priložnosti so bile izdelane tudi razglednice z ilustracijami naših učencev, izdan pa je bil tudi zbornik, ki so ga s svojimi prispevki sooblikovali tudi nekdanji učenci in delavci naše šole.


Iskrena hvala vsem, ki ste kakorkoli  in na kakršenkoli način prispevali k uspešnemu in prisrčnemu praznovanju naše šole. (Katja Čekada)

Zgodovina šolstva na Košanskem izpričuje, da je z ukazom postojnskega glavarstva je Ljudska šola v Košani začela z delom davnega leta 1851. Odkupili so kmečko poslopje in uredili enorazrednico, ki pa je že na začetkubila dosti premajhna za 300 šoloobveznih otrok. Enonadstropno šolsko stavbo je dokončalnovi nadučitelj Janko Grad,odprli so jo leta 1902.Po prvi vojni so naše kraje zasedli Italijani in kaj hitro začeli z italijanizacijo vsega šolskega dela. Ljudska šola je postala Scuolaelementare regina Elena. Težko pričakovani razpad Italije leta1943 je pomenil veliko olajšanje za vso košansko dolino.Kmalu so naše kraje zasedle nemške čete in ljudstvo je znova trpelo. V vseh večjihkrajih na Pivškem in Košanskem so že oktobra 1943 pričeli z organizacijo Partizanskih šolin poukom v domači slovenski besedi. Šolsko stavbo so pogosto zasedlenemške enote in onemogočile pouk v njej. Leta 1981so odprli novo prostorno šolsko stavbo, kjerje pouk že polna tri desetletja. Šola ima osem učilnic, kabinete, učilnico za računalništvo, knjižnico, lepo opremljeno telovadnico, ki je hkrati največji zaprti prireditveni prostor v dolini. Tu je še bogata knjižnica in otroški vrtec s štirimi oddelki.Kolektiv šole z učitelji, vzgojitelji in tehničnim osebjem šteje dvaintrideset članov, skrbi, da se šola vključuje v številne šolske in obšolske dejavnosti in s svojo dejavnostjo izstopa v svojem okolju.Od leta 2007 naprej vodi šolo ravnateljica ga. Neva Brce.

 


Tiskaj