Občina Postojna
10. feb 2012
Slovenski kulturni praznik so v Tržiču počastili z obiskom postojnskega župana in revijo pihalnih godb

Dan slovenske kulture so v Tržiču (Monfalcone) v soboto, 4. februarja 2012, tradicionalno obeležili z večerom, ki so ga tokrat naslovili Kjer se  glasba prepleta. V goste so k slavnostnem govoru povabili župana Občine Postojna Jerneja Verbiča, zaigrala  pa je tudi naša Postojnska godba 1808. Med drugim je Jernej Verbič z izbranimi besedami poudaril, da je osmi februar "dan, ko vsako leto praznuje slovenska kultura, ta pa je tako močna in zakoreninjena v naših dušah, da ta en dan vsako leto preraste v pravzaprav celoten mesec februar. To je obdobje številnih dogodkov, čas napolnjen s kulturo, je pa tudi čas razmišljanja o kulturi, o njenem mestu in vlogi, o njenem dolgem izročilu in njenih obetih za prihodnost. Narod je vedno veliko več kot le skupek svojih pripadnikov, tako kot je celota pač vedno več kot le vsota svojih delov. Narod ni le država in politika. Narod je svoja preteklost in prihodnost, je svoja sedanjost, izročilo, zgodovina in umetnost. Narod je vedno kultura v tistem najširšem pomenu, v vsem tistem, kar nas označuje in zaznamuje, v vsem tistem kar nas dela edinstvene, enkratne in neponovljive. Z vsem tem smo mi vedno mi. V tem ni geografije in državnih meja in ni časa, saj je narod vedno isti – danes, včeraj in jutri.”
Polna dvorana navdušenih obiskovalcev je prireditev nagradila z velikim aplavzom.

Združenja staršev osnovne šole in vrtca Romjan-Ronke in slovenskih društev SKRŠD Tržič in SKD Jadro skupno delujejo na obronku zemlje, kjer je prisotna slovenska mnjšina. Dan slovenske kulture vsako leto skupno organizirajo v občinskem mestnem gledališču v Tržiču. Letos  jim je bilo v veselje, da so ravno v mesecu februarju priredili revijo Kraških pihalnih godb. Nastopili so Pihalni orkester Breg iz Trsta, Pihalni orkester Divača in Postojnska godba 1808, ki se je predstavila z odličnim programom novoletnega koncerta pod vodstvom Vida Pupisa.
Sicer pa so v združenje včlanjeni odrasli in otroci slovenskega, italijanskega in furlanskega pogovornega jezika, oziroma kulturnega izročila. Združenje si namreč prizadeva, da bi širilo poznavanje slovenske kulture in slovenskega jezika. V ta namen spadajo v redno dejavnost vse pobude, ki krepijo spoznavanje in sprejemanje drugačnosti ter narodno zavest v vzajemnem medsebojnem spoštovanju, ter v okviru multietičnosti, v ohranjevanju lastne identitete. Pomembno je sodelovanje z društvi (slovenskimi in italijanskimi), z glasbeno šolo Glasbena matica ter z ostalimi institucijami in Zvezo slovenskih kulturnih društev (ZSKD).



 

18. REVIJA KRAŠKIH PIHALNIH GODB

Druga prireditev v sklopu 18. Revije kraških pihalnih godb se je, dne 4. 2. 2012, odvila v Tržiču v občinskem gledališču. Prireditev je soupadla s slovenskim kulturnim praznikom, ki ga praznujemo 8. februarja. Večer je bil posvečen slovenski kulturi, kjer se je glasba tokrat  prepletala med godbeniki iz Slovenije in iz zamejstva. Slavnostni govornik je bil postojnski župan g. Jernej Verbič. V svojem nagovoru je poudaril pomen 8. Februarja, dneva slovenske kulture, ki je v nas Slovencih močna in zakoreninjena v naših dušah. Povedal je, da je to čas razmišljanja o kulturi, njenem mestu in vlogi v naši družbi, ter o njenem dolgem izročilu ter obetih za prihodnost.  Prireditev je organizirala Zveza slovenskih kulturnih društev v sodelovanju z Javnim skladom RS za kulturne dejavnosti ter Občino Tržič. Prisotne v dvorani je pozdravila tudi odbornica za kulturo ga. Paola Benes ter predstavnica staršev tamkajšnjih šol. Prireditve se je, kljub drugim obveznostim, udeležila tudi županja Tržiča ga. Silvia Altran. Iz občine Divača se je prireditve udeležil občinski svetnik in predsednik Pihalnega orkestra Dobrivoj Subič.

Začetek koncerta so otvorili člani Pihalnega orkestra BREG iz Doline, pod vodstvom dirigenta  Edvina Križmančiča. Orkester ima za sabo več kot sto letno delovanje, ki temelji na dolgi tradiciji. Predstavil se je s petimi slovenskimi in tujimi skladbami.

Pihalni orkester Divača z dirigentom Borisom Benčičem, je nastopil kot drugi. Odigrali so Straussovo Also Sprach Zarathustro in pa Webberjevega The Phantom of the Opera. In seveda, z obema skladbama, zopet pustili navdušeno občinstvo. Dirigent sežanske godbe g. Ivo Bašić in pa župan Postojne Jernej Verbič (ki je bil dolgoletni član postojnske godbe), sta nastop ocenila kot zelo profesionalen in odlično izpeljan. Na ti dve pohvali smo člani še posebej ponosni.

Kot zadnji so nastopili člani Postojnske godbe 1808. Omenjena godba ima najdaljšo tradicijo delovanja na slovenskem. Predstavili so se s tremi skladbami, za konec pa so odigrali še njihovo orkestrsko himno. Orkester vodi dirigent g. Vid Pupis.


Članek pripravila: Katja Ferfila

 


Tiskaj