Občina Postojna
5. maj 2014
E-knjiga in bralnik

Sodobna informacijska družba je sestavljena iz nenehnih sprememb in  razvoja na področjih elektronske tehnologije. Eden izmed napredkov v svetu publikacij je tudi elektronska knjiga. Nekateri jo tudi imenujejo e-knjiga ali digitalna knjiga. Med e-knjige uvrščamo vso literaturo, ki je zapisana v digitalni obliki in nadomešča fizično gradivo. Dostopna je lahko v različnih oblikah. Mogoče nam je najbližja oz. najbolj razširjena oblika v pdf formatu. Njena distribucija poteka v elektronski obliki, preko različnih elektronskih medijev ali svetovnega spleta.

Digitalna doba počasi, a vztrajno prinaša nov način branja tudi v Slovenijo. Imamo prvo slovensko elektronsko založbo in knjigarno, ki se imenuje Ruslica. Založena je s slovenskimi deli ter tujimi, ki so prevedeni v slovenski jezik.

Poznamo celo paleto večnamenskih naprav, ki nudijo možnost prikazovanja besedila in slik ter s tem omogočajo branje digitalnih knjig. Sem uvrščamo osebne računalnike, pametne telefone, tablične računalnike, bralnike, …

Med poplavo elektronskih medijev bom izpostavila bralnik. Izposojo treh bralnikov omogoča tudi Knjižnica Bena Zupančiča Postojna in sicer v enotah Postojna in Pivka. Izposodijo si jih lahko vsi uporabniki, ki so včlanjeni v knjižnico. Rok izposoje je tri tedne, z možnostjo enkratnega, brezplačnega podaljšanja. V primeru, da ga je nekdo od uporabnikov rezerviral, podaljšanje ni mogoče.

 

Vsekakor drži, da ima vsaka stvar svoje slabosti in prednosti. Iz lastnih izkušenj lahko povem, da me je uporaba bralnika prepričala, saj sem ugotovila, da prevladujejo predvsem prednosti njegove uporabe. Omenjena naprava je manjše velikosti, kar pomeni, da zavzame malo prostora. Predvsem je nadvse dobrodošel takrat, ko smo omejeni s težo prtljage. Ne potrebujemo dodatnih kupov knjig, ampak si jih, večjo količino, prenesemo na bralnik. Tako nam virtualna knjižnica nadomesti metre knjižničnih polic. Praktičen je tudi v tem pogledu, da nam v roki ni potrebno držati obsežnega gradiva, ampak le lahek bralnik. S tem, ko si e-knjigo prenesemo, za branje ne potrebujemo internetne povezave. Nudi nam udobnost branja, saj ga lahko vzamemo povsod s seboj. Z njim si lahko krajšamo čas na izletih, potovanjih, v naravi, čakalnici, ... Naprava se nikoli samodejno ne zapre, kot nas včasih preseneti knjiga, če beremo brez kazalke. Prednost bralnika je tudi v tem, da ima velik ekran, ki odbija svetlobo, kar preprečuje, da bi se nam med branjem bleščalo, zato je idealen pripomoček za branje na plaži oz. na soncu. Nudi nam možnost, da si poljubno povečujemo velikost besedila. To je predvsem dobrodošlo za starejše oz. slabovidne uporabnike. Besedilo ima slovensko črkovanje, kar pomeni, da vključuje tudi šumnike. Sama uporaba medija pa je zelo enostavna. Kot prednost lahko izpostavim tudi to, da si lahko e-knjige, če smo člani knjižnice prenašamo sami 24 ur na dan, ne glede na urnik odprtosti knjižnice. Elektronsko gradivo lahko prenašate preko spletne strani Biblos, kjer so e-knjige v slovenskem jeziku. Potem ko je e-knjiga že prenesena, za branje ne potrebujemo internetne povezave. Tudi zamudnine ni, saj se ob dnevu, ko se izteče rok njene izposoje, knjiga samodejno izbriše. V primerjavi z računalnikom bralnik porabi manj energije. Energijo potrebuje samo med listanjem. Med branjem se naprava preklopi v stanje mirovanja. E-knjiga se ne obrabi ali uniči kot tiskano gradivo.

V nekaterih pogledih je branje e-knjige na bralniku podobno branju fizične knjige. Tako kot običajno knjigo, tudi e-knjigo držimo v roki. Velikost bralnika je primerljiva s povprečno veliko žepnico. Bralnik nam omogoča »listanje« oz. pomikanje strani naprej ali nazaj, preskakovanje iz ene strani na drugo ali iz enega poglavja na drugo.

Menim, da elektronska knjiga še vedno ne more ogroziti tiskane knjige. Zagotovo pa spreminja našo bralno kulturo in bralne navade. Lepo vabljeni, da pridete v naše enote in doživite novo izkušnjo z branjem elektronske knjige na bralniku ali pa na vašem lastnem mediju.

Pripravila: MATEJA KALC, univ.dipl.bibl. (Knjižnica Bena Zupančiča Postojna)


Tiskaj