Občina Postojna
30. okt 2014
Mladi gradili medgeneracijski most

Od nedelje, 26. 10., do srede, 29. 10., je skupina dvanajstih mladih skavtov iz Postojne intenzivno načrtovala in uresničevala projektno nalogo 72 ur brez kompromisa. Po začetni delitvi nalog in skrbnem načrtovanju, so v ponedeljek prvič obiskali Dom upokojencev Postojna, kjer so morali opraviti svojo nalogo. Tam so se sestali z delavno terapevtko Ivanko, ki jim je pojasnila še nekatere podrobnosti, nato pa so se vrgli v delo.

Tako so počasi začele nastajati ptičje hišice za okrasitev okolice doma, piškotki, ki so jih pripravili kot presenečenje za vsakega stanovalca posebej in prvi kadri filma, ki so ga morali posneti kot eno izmed nalog. V torek so s pomočjo postojnskih gasilcev stanovalcem doma pripravili kratko predstavitev z naslovom Ujeti v ledu - žledolom skozi oči mladih, ob tej priložnosti pa so tudi zapeli in zaigrali z Žoga bandom, ki v domu upokojencev deluje v okviru delovne terapije. V sredo so z obdarovanjem stanovalcem s piškotki presenečenja in postavitvijo klopi kot znamenje medgeneracijskega sodelovanja, zaključili svoj tridnevni projekt.


Petra Zalar, vodja skupine: »Za izziv smo morali tokrat zgraditi medgeneracijski most s prebivalci doma upokojencev v Postojni. Super je bilo predvsem zato, ker lahko pogledaš na stvari malo drugače, se lotiš stvari, ki se jih drugače nikoli ne bi, nekomu polepšaš dan in ga s tem polepšaš še sebi... Razlogov za sodelovanje je vedno veliko. Mi smo se preko tega projekta še bolj povezali, pridobili nove izkušnje, slišali zanimive zgodbe starejših, ki si želijo pristnega človeškega stika, pa velikokrat nanje pozabljamo. A so med nami, zakladnica zgodb, izkušenj in nasvetov, ki nam lahko velikokrat pridejo prav.«

Domen Turk, član skupine: »Sodelovati pri samem projektu je super, ker nikoli do zadnje minute ne veš, kaj boš dobil za izziv, tako da moraš biti pripravljen na vse. Od tega projekta smo odnesli veliko novih izkušenj, tokrat z delom s starejšimi, ki so nas tudi sami bodrili z njihovimi izkušnjami in modrostmi.«
 
»Mladi smo s svojim navdušenim sodelovanjem pri projektu Mladinskega ceha 72 ur brez kompromisa dokazali, da lahko nase prevzamemo odgovornost za izzive v družbi in s svojim delom pripomoremo k reševanju le teh. Navdušen sem, da je toliko mladih sooblikovalo teh 72 ur in dokazalo, da smo mladi lahko nosilci družbenih sprememb,« pravi Franci Bačar, vodja projekta na Mladinskem cehu. Mladinski ceh je sicer nacionalna mladinska organizacija, ki skozi različne dejavnosti projektnega dela, izobraževanja in aktivacije mladih zvišuje kompetence mladih in spodbuja k aktivnemu državljanstvu.

Pripravila in foto: TEJA ČEČ


Tiskaj