Občina Postojna
30. sep 2013
Srečanje v vasi Gorenje

V soboto 28.09.2013 so se krajani Gorenja spomnili na požig vasi leta 1943 - pred sedemdesetimi leti. Iniciativni odbor za pripravo prireditve v spomin na ta grozna in uničujoča dejanja za vas, je na dogodek povabil vse krajane in tiste, ki so nekoč živeli v vasi a so se odselili. Udeležba je bila odlična, saj se je dogodka udeležilo okoli sto vaščanov, med njimi predsednik KS Dušan Kidrič, vse je pa nagovoril tudi župan Občine Postojna Jernej Verbič. Prireditev je povezoval Tone Marušič, ki je obudil zgodovino požiga, ki ga je zakrivil nemški okupator.

Sledila je pretresljiva izpoved Stanke Prelaz, ki je vse zbrane dobesedno popeljala v čas tragičnega dogodka. Kot priča dogodkov je s svojimi besedami še enkrat podoživela tiste grozne trenutke, ko so bili vsi vaščani pregnani iz svojih hiš: »Pri tem ljudje niso imeli časa vzeti s seboj niti najnujnejšega za preživetje, pa tudi živine nismo mogli rešiti iz hlevov. Okupatorjeva vojska je požgala vse hiše v vasi razen cerkve, ki jo je okupator uporabil za štab, in hiše zraven nje, v kateri je takrat živel hudo bolan starejši moški, ki je s pomočjo domačinov le nekako izprosil Nemce, da so pustili vsaj njegovo hišo ne požgano. Preostanek vojne je večina vaščanov v hudem pomanjkanju preživela v cerkvi in v edini ne požgani hiši, nekateri pa so našli zavetje pri sorodnikih v okoliških vaseh.« Spomine je zaključila z besedami:  »Po vojni smo se vaščani zbrali in skupno in složno dogovorili, da bomo obnovili požgano vas in to smo tudi storili.« To dejstvo kaže na to, kako so nekoč vaščani  znali stopiti skupaj v skupno dobro, kar je danes splošno prej redkost kot pravilo.

Pravzaprav je bila to tudi iztočnica župana Občine Postojna Jerneja Verbiča, ki je najprej obsodil vsakršen vandalizem:

»Vsako tako vandalsko dejanje, pa naj si bo to storjeno v vojni za časa nacizma, ko so požgali vas ali pa se to dogaja kjerkoli v domovini ali po svetu, mi je TUJE,« je poudaril Verbič in svoj nagovor končal prav z mislijo Stanke Prelaz. »Če bi se držali zadnjega stavka gospe Prelaz, da moramo biti složni tako v vaseh, krajevnih skupnostih, občini in ne nazadnje tudi v državi, potem gotovo ne bi bili v taki situaciji, kot smo ta trenutek.« Po  aplavzu sodeč lahko rečemo, da so se s povedanim strinjali vsi prisotni.

V kulturnem sporedu se je predstavila Lea Jurca, ki je zaigrala nekaj domačih skladb na harmoniko.

Tone Marušič je vsem prisotnim povedal, da ima Alojz Požar še 12 črno-belih fotografij , ki prikazujejo požgano vas. Povedal pa je tudi, da je bilo po vojni veliko srečanje, ki se ga je udeležilo skoraj 8000 ljudi in so na poseben način zbirali denar za obnovo vasi.

Srečanje se je končalo z družabnim srečanjem prisotnih.

Pripravil: MILAN ŠTULC
Foto: FOTO ATELJE POSTOJNA


Tiskaj