Občina Postojna
8. jul 2011
Bogatejši za oživljeno Jamborno cesto

Na postojnskem smo postali bogatejši za zanimivo izletniško-turistično pot, ki nas bo peljala po nekdaj slavni Jamborni cesti. Ste vedeli, da je največji jambor, ki so ga kdajkoli prevažali po tej cesti, tehtal 9 ton, v dolžino pa je meril več kot 60, z vprego pa kar 78 m?

Leta 1894 ga je naročil slovenski tržaški ladjar Jazbec za svojo ladjo. Vse to in še več bo moč izvedeti na informativnih tablah ob tej slikoviti starodavni poti.

Idejno pobudo za oživitev Jamborne poti so sprva dali domačini in vaščani, Anita Kranjc, svetovalka za urbanizem in prostor na Občini Postojna pa je idejo uspešno prenesla v celoten projekt, ki se je tudi uresničil. Andreja Penko je pripravljala vsebinski del tabel, slikovni del, oblikovanje in simpatična maskota furmana Štefana pa je delo oblikovalke Barbare Kogoj.

V okviru projekta ureditve Jamborne ceste je Občina Postojna v letošnjem letu pripravila tudi projekt oživitve stare poti, ki je potekala od Planine, mimo Strmce na Studeno in od tod mimo belškega križišča, v Landol ter mimo podnanoških vasi do Razdrtega, po kateri so včasih furmani tovorili od lesa, jamborov, kmečkih pridelkov in ne boste verjeli tudi led iz smeri Hrušice.

Ob celotni trasi Jamborne poti je Občina v sodelovanju z Zavodom Martin Krpan postavila 18 informativnih tabel (s prevodi v angleškem jeziku), ki nas popeljejo v zgodovino in nam z bogatim slikovnim gradivom in zanimivimi vsebinami predstavljajo življenje furmanov v preteklosti. Izšla pa je tudi informativna zgibanka z zemljevidom.

Gospod, ki nas bo spremljal ob celotni poti pa je furman Štefan, ki zna biti prav po postojnsko šaljiv ter poln vedenja in znanja. Skušal nam bo približati življenje furmanov in iz njegovih modrosti bomo izvedeti, kaj vse se je tovorilo po Jamborni cesti, kakšne trike so uporabljali pri pripreganju, kako so preživeli vojne vihre, kdo so bili kontrabantarji in jajčarice, koliko je bil dolg najdaljši jambor, ki so ga prepeljali, koga so se ponoči bali, ko so se furali čez te kraje, kje so se najraje ustavljali in kje so včasih vse zapravili. Po bliže bo furman Štefan predstavil tudi navade in običaje ljudi ob tej poti ter spodbujal popotnika in turista, da obišče tudi postojnske stranpoti, da se sprehodi po našem podeželju in tu prebije kak dan ali dva.

Pri tem turistično zanimivem projektu je določen delež prispevala tudi Evropska unija, preko razpisov Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, skozi program Leader, ki jih pripravlja Lokalna akcijska skupina Društvo za razvoj podeželja med Snežnikom in Nanosom in so namenjeni predvsem razvoju podeželja.

Na koncu naj vse lepo povabimo, da obiščete Jamborno cesto, bodisi s kolesom, peš ali pa tudi z avtom, če nimate prav veliko časa.

 


Zloženka Jamborna cesta

Tiskaj