Občina Postojna
16. dec 2008
17. obletnica najstarejše vojaške šole

Podčastniška šola velja za eno izmed najstarejših vojaških šol Slovenske vojske, ki deluje vse od 16. decembra 1991, ko so prvi podčastniki in častniki Teritorialne obrambe začeli pripravljati izobraževanje in usposabljanje kandidatov za podčastnike.

Šolanje prve generacije podčastnikov se je pričelo januarja 1992 v Centru za obrambno usposabljanje na Igu, se nadaljevalo v Vojašnici Franca Rozmana-Staneta in Vojašnici Šentvid v Ljubljani, leta 2004 pa se je šola ustalila v prostorih postojnske vojašnice, poimenovane po baronu Andreju Čehovinu. Šola za podčastnike Andrej Komel plemeniti Sočebran je danes nosilka osnovnega vojaškega strokovnega izobraževanja in usposabljanja podčastnikov ter nižjih vojaških uslužbencev Slovenske vojske.  

Tokratna 23. generacija je strokovno izobrazila in usposobila 97 kandidatov, ki bodo odslej opravljali naloge podčastnika v poveljstvih, enotah in zavodih Slovenske vojske.

Včeraj so se v dvorani krajevnega Kulturnega doma zbrali pripadniki Šole za podčastnike in predstavniki podčastniškega zbora Generalštaba Slovenske vojske ter slovesno obeležili že 15-letno delovanja Šole za podčastnike Andrej Komel plemeniti-Sočebran. Osrednja slovesnost ob omenjeni obletnici pa se bo odvila 18. decembra letos v Ljubljani. 

Na slovesnosti ob dnevu Šole za podčastnike je imel pozdravni govor načelnik Šole za podčastnike major Bojan Golič Derenčin, zbrane pa sta nagovorila tudi brigadir Alojz Završnik, poveljnik Poveljstva za doktrino, razvoj, izobraževanje in usposabljanje ter župan Občine Postojna Jernej Verbič, ki je uspeh podčastnikov pospremil z besedami, ''da zavezanost k znanju in strmenju po vedno boljšem, oblikuje značaj šole, njene vrednote, cilje in vizijo. Želeti si več, želeti postajati vedno boljši, bolj usposobljeni in bolj uspešni, pomeni postaviti si visoke cilje, ki niso nedosegljivi, potrebuje pa veliko napornega dela, zavzetosti in predanosti. Doseči tak cilj pomeni velik uspeh, ki s svojo energijo nujno spodbuja k nadaljnjemu kvalitetnemu delu in k novim ciljem. Veseli me, da je šola za podčastnike prav tu, v Postojni. S svojo vsebino pomembno prispeva k raznovrstnosti, razvejanosti in kvaliteti podobe in vsebine, ki jo drugim kaže naša občina.'' 

Major Bojan Golič Derenčin (prvi levo spodaj), brigadir Alojz Završnik, župan Jernej Verbič in brigadir Vladimir Maher.

Načelnik Šole za podčastnike major Bojan Golič Derenčin je ob zaključku slovesne prireditve nagradil zaslužnost posameznih pripadnikov SV, ki so s svojim delom prispevali k uspešnosti Šole za podčastnike.

Prireditev pa so popestrili zvoki Trobilnega kvinteta Orkestra Slovenske vojske in mlade glasbenice iz postojnske glasbene šole.  


Tiskaj