| 15.
dec
2009
| 22. seja občinskega sveta |
V ponedeljek, 14.12. se je v prostorih Jamskega dvorca pri Postojnski jami pričela 22. seja občinskega sveta občine Postojna, na kateri so svetniki med drugim potrdili predlog proračuna za leto 2010 in zavrnili odločanje o ustanovitvi novega vzgojno-izobraževalnega zavoda občine Postojna.
Svetniki so najprej potrdili predlagani dnevni red, nato pa tudi zapise 21. redne ter 11., 12., 13. in 14. dopisne seje.
Sledila je obravnava kadrovskih zadev, kjer so svetniki odločali o dveh novih članih nadzornega odbora občine Postojna, o predstavniku občine v svetu Glasbene šole Postojna in Knjižnice Bena Zupančiča ter o soglasju direktorici zavoda Kraških lekarn. Kljub nekaterim pripombam in predlogu, da bi o predlaganih članih glasovali tajno, so nato občinski svetniki na javnem glasovanju za nova člana nadzornega odbora potrdili g. Draga Kodeleta in go. Matejo Geržina, za predstavnika občine v svetu Glasbene Šole Postojna g. Mirana Žitka ter za predstavnici občine v svetu zavoda Knjižnice Bena Zupančiča g. Cirilko Kos in Vlasto Milavec. Ponovno pa so svetniki zavrnili soglasje k imenovanju ge. Anite Malnar za direktorico zavoda Kraških lekarn.
Sledila je tretja točka dnevnega reda, sprejem odloka o proračunu občine Postojna 2010. Svoja pojasnila so najprej podali predlagatelj in predsedniki delovnih odborov, nato pa so svoja mnenja podali tudi svetniki. Ob številnih pohvalah za kvalitetno in ambiciozno pripravljeni proračun so svetniki največ besed namenili vprašanju pričetka izgradnje nove Osnovne šole v Prestranku in dejstvu, da se občina ob odsotnosti razpisov za državna sofinancerska sredstva v prihodnjem letu za ta projekt ne namerava dodatno dolgoročno zadolžiti. Kot je namreč pojasnil župan Jernej Verbič, občino v prihodnjem letu čakajo še drugi pomembni projekti, dodatno zadolževanje pa bi lahko občino in občane v prihodnosti pripeljalo v nezavidljivo situacijo, za kar sam ne more prevzeti odgovornosti. Odgovornost za zadolževanje lahko prevzamejo le vsi, vseh 23 svetnikov, ali pa svetniki sprejmejo predlagani proračun, občina pa bo storila vse, da v prihodnjem letu s stani države pridobila potrebna sredstva za pričetek novogradnje. Svetniki so na koncu s 14 glasovi podpore sprejeli poseben sklep s katerim občinski upravi izražajo podporo v omenjenih prizadevanjih za pridobitev sofinancerskih sredstev, nato pa z 12 glasovi potrdili tudi proračun za leto 2010. Proračun so podprli svetniki liste SKUPAJ, SDS, NSi, liste krajevnih skupnosti, liste POPER, liste za Postojna in TeK za Postojno, proti proračunu za leto 2010 pa so glasovali svetniki SD, LDS, Liste za mlade in SLS.
Svetniki so soglasno sprejeli sklep o določitvi vrednosti točke za izračun nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča za leto 2010 in prešli na 5. točko dnevnega reda, obravnavo Odloka o ustanovitvi javnega vzgojno-izobraževalnega zavoda občine Postojna. Pri tej točki so sodelovali učitelji in ravnateljice šol.
Svojo obrazložitev predloga je v imenu predlagatelja najprej podala podžupanja, ga. Margareta Srebotnjak Borsellino, ki je predstavila vsebino odloka, razloge za njegovo pripravo – v prvi vrsti željo po povečanju učinkovitosti obstoječih zavodov in pocenitvi vzgojno-izobraževalnih storitev za starše otrok – ter sam potek priprave, pri čemer je prisotnim pojasnila, da so občinske službe vanj vložile veliko časa in truda ter da so ga v skladu s pridobljenimi pripombami in predlogi s strani Ministrstva in ravnateljic pripravljeni tudi dopolniti in izboljšati. Prisotnim je pojasnila, da bi se s sprejemom odloka v popolnosti ohranila avtonomija šol in vrtca, saj bi sedanje šole in vrtec ohranile enak naziv in status kot doslej. Šole bi ohranile tudi vse podružnice in šolske okoliše ter ostale vpisane v razvid šol Ministrstva za šolstvo in šport RS. Tudi zaposlenim se status po predlogu odloka ne bi spremenil, ravnateljice bi nadaljevale svoj mandat do njegovega izteka, razbremenjene pa bi bile funkcije poslovodenja, kar pomeni, da bi se lahko bolj posvetile pedagoškemu delu. Odlok je bil torej po besedah podžupanje predvsem organizacijske narave in v samo vsebino pedagoškega oziroma vzgojnega delovanja šol in vrtca, ne bi posegal.
Podžupanja je tudi izrazila razočaranje nad tem, da so bile med zaposlenimi, starši in v javnosti sprožene dezinformacije o tem, da se z odlokom ukinja šola v Planini, na Prestranku, da bodo nekateri zaposleni izgubili službe in še nekatere druge, ki so tudi med delom zaposlenih in med nekaterimi starši zbudile odpor oziroma nasprotovanje novi ureditvi.
Svoj pogled na predlagane rešitve so nato podale tudi ravnateljice vseh treh osnovnih šol, ga. Sabina Ileršič Kovšca, ga. Pia De Paulis Debevec ter ga. Magda Jakin Černe. Ravnateljice so med drugim izrazile prepričanje, da je odločitev prišla prehitro in da za predlagane spremembe ni pravih razlogov, saj naj bi obstoječi zavodi delovali dobro, da pa možnosti za izboljšave obstajajo in da jih bodo poskušali najti. Svoja stališča, mnenja in pripombe so nato podali še občinski svetniki, razprava, za katero je predsedujoči seji ocenil, da je bila kvalitetna in koristna, pa se je na koncu zaključila s predlogom župana občine Postojna Jerneja Verbiča po zaustavitvi postopka sprejemanja odloka. Postopek je s tem zaključen.
S to točko dnevnega reda, ki je bila pozno zvečer prekinjena, se je zaključil prvi del 22. seje občinskega sveta, nadaljevanje pa je bilo napovedano za 16.00 uro naslednjega dne. | |