17.
jun
2014
| »Moja ideja – nova igrača« |
V četrtek (12. 6.) se je s slavnostnim večerom zaključil Natečaj »Moja ideja – nova igrača«, ki ga je Vrtec Postojna organiziral letos prvič. Strokovna komisija je med prejetimi igračami na podlagi varnostnih, pedagoških in estetskih kriterijev razglasila prve tri uvrščene prijavitelje, podelila pa je tudi nagradi za perspektivno in didaktično igračo.
Natečaj »Moja ideja – nova igrača« je nastal s ciljem spodbujanja kreiranja novih idej, razvijanja pedagoške prakse in vzgojiteljevega profesionalnega razvoja. V okviru natečaja smo prejeli 48 igrač, sodelovalo pa je kar 66 strokovnih delavcev slovenskih vrtcev. Prejete igrače je ocenjevala strokovna komisija, ki so jo sestavljali: g. Slavko Rudolf (Center za testiranje in certificiranje), ga. Martina Kuzman (psihologinja) ter ga. Alenka Hladnik Suša in g. Miran Žitko (predstavnika lokalne skupnosti). Žirija je nagradila kar pet igrač, ki so med prejetimi izstopale z dobro idejo in estetsko izdelavo:
- Nagrado za prvo mesto so prejele avtorice igrače Čudežno drevo: Melita Kajin, Marijanca Kolar in Katarina Kukman.
- Nagrado za drugo mesto so prejele avtorica igrače Ugasni luči: Mojca Košmrlj.
- Nagrado za tretje mesto sta prejeli avtorici igrače Medvedek: Andreja Kandare in Jera Kandare.
- Nagrado za didaktično igračo je prejela avtorica igrač Lov na črke in Most: Danica Bricman.
- Nagrado za perspektivno igračo sta prejeli avtorici igrače Šofer ne jezi se: Uršula Vozlič in Tanja Ožir.
Prvi Natečaj »Moja ideja – nova igrača« je potekal na temo inovativnosti, v iskanju tistega pravega trenutka, ko najdemo novo rešitev, idejo za določen izziv. Ravnateljica Vrtca Postojna, mag. prof. inkluz. ped. Tonja Ferjančič, meni, da ta trenutek pri vzgojitelju izhaja prav iz njegovega vsakdanjega dela, iz otrokove osnovne dejavnosti - igre:
»Usmerjenost v otrokovo igro nam pomeni prepoznavati njene elemente skozi oči otroka, jo spodbujati in razvijati. Tukaj se zgodi inovativnost vzgojitelja. Otrok je v svoji igri svoboden in je tudi sam inovator. Strokovni delavec se mora prepustiti idejam otroka, jim prisluhniti in na osnovi tega za tega posameznika ali skupino razviti nekaj unikatnega. To uporabi kot podporo k didaktičnemu pristopu učenja, kar je odlična in napredna inovacija.«
V okviru prireditve so o inovativnosti, iskanju ter realizaciji ideje spregovorili tudi slovenski poslovneži, ki so se s svojim delom že uveljavili na slovenskem in tujem trgu: Ivo Boscarol, Mateja Premrl, Špela Kovačič in Brigita Tornič Milharčič. S svojimi zgodbami in izkušnjami so prijavitelje motivirali k nadaljnji ustvarjalnosti pri razvijanju igrač. Vsem zgodbam pa je bila skupna ena misel – biti inovativen pomeni biti pozoren na ta pravi trenutek, predvsem pa si upati stopiti iz svojega območja udobja in idejo tudi razviti v izdelek ali storitev.
Odlično zamisel za Natečaj je pohvalila tudi podžupanja Občine Postojna Margareta Srebotnjak Borsellino in med drugim izpostavila velik pomen inovativnosti in razvijanja novih idej ter zaključila, da je ponosna na Vrtec Postojna, vzgojiteljski kolektiv in ravnateljico, ki je začela z inovativnim natečajem. Vse je pozdravil tudi Miran Žitko, višji svetovalec za družbene dejavnosti pri Občini Postojna in skupaj z Alenko Hladnik Suša, prav tako višjo svetovalko za družbene dejavnosti pri Občini Postojna, sta kot člana komisije podelila tudi zaslužena priznanja.
Zapisali: VRTEC POSTOJNA
Foto: FOTO ATELJE POSTOJNA
|