Občina Postojna
15. okt 2015
UKREP ODPUSTA DOLGOV

Na podlagi Zakona o pogojih za izvedbo ukrepa odpusta dolgov (Uradni list RS, št. 57/15) je Občinski svet Občine Postojna, na svoji 8. seji dne 8.10.2015 sprejel sklep, da se župana Občine Postojna pooblasti za podpis Sporazuma o izvedbi odpusta dolgov, sklenjenega med Vlado Republike Slovenije in upniki.

Skladno z navedenim vas obveščamo, da se vloge za odpis dolga lahko vložijo pri posameznem upniku (vrtci, šole,…), in sicer najkasneje do 31.10.2015, dogovori za odpis pa bodo sklenjeni do 31.1.2016.

Posamezni upnik in dolžnik oz. dolžnica skleneta dogovor o odpisu dolga, v katerem se dogovorita tudi o višini dolga, ki se bo dopisal. Vsako podjetje, ki podpiše sporazum, dolg odpisuje ločeno in ima pravico samo določiti višini odpisa dolga.

 

Skladno z navedenim lahko vloge za odpis dolga oddate pri posameznem upniku, rok za oddajo vloge je 31.10.2015. Dogovori za odpis bodo sklenjeni najkasneje do 31.1.2016.

POVEZAVA DO VLOGE


 

Dne 31.7.2015 je bil objavljen Zakon o pogojih za izvedbo ukrepa odpusta dolgov (Uradni list RS, št. 57/15), na podlagi katerega se dolžnikom lahko odpiše dolg. Dolg se lahko odpiše na podlagi Sporazuma o izvedbi odpusta dolgov in določitvi višine odpusta dolgov ter pogodbe med upnikom in dolžnikom.

Občinski svet Občine Postojna je tako na svoji 8. seji dne 8.10.2015 sprejel sklep, da se župana Občine Postojna pooblasti za podpis Sporazuma o izvedbi odpusta dolgov, sklenjenega med Vlado Republike Slovenije in upniki.

Upnica ali upnik je pravna ali fizična oseba, ki opravlja dejavnost, ki v svojem knjigovodstvu izkazuje terjatev do dolžnika, in je podpisnik sporazuma o izvedbi odpusta dolgov.

Glede na navedeno je upnik lahko tudi država ter tisti vrtci in osnovne šole, ki so javni zavodi in katerih ustanoviteljica je občina, ki je podpisnica sporazuma o izvedbi odpusta dolgov.

Dolg se lahko odpiše fizični osebi, ki ima dolg do upnika in je bila kadarkoli v obdobju med 1.1.2015 in 30.6.2015 prejemnica oziroma prejemnik:
– denarne socialne pomoči ali
– varstvenega dodatka ali
– veteranskega dodatka ali
– otroškega dodatka iz 1. oziroma 2. dohodkovnega razreda ali
– otroškega dodatka v 3. dohodkovnem razredu in je hkrati katerakoli oseba navedena v odločbi o pravici do otroškega dodatka tudi prejemnik dodatka za nego otroka oziroma dodatka za veliko družino.
Dolžnik po tem zakonu je tudi oseba, ki je navedena v odločbi o pravici do denarne socialne pomoči, varstvenega dodatka oziroma otroškega dodatka in se njeni dohodki in premoženje upoštevajo pri ugotavljanju materialnega položaja v skladu z zakonom, ki ureja uveljavljanje pravic iz javnih sredstev.

Dolg je veljavna denarna obveznost dolžnika do upnika, ki je na dan 31. 12. 2014 zapadla za več kot 12 mesecev, glede katere v trenutku sklenitve dogovora med upnikom in dolžnikom obstoji izvršilni naslov ali verodostojna listina ter zajema glavnico, obresti in stroške. Kot dolg po tem zakonu se ne štejejo dolgovi, ki izvirajo iz morebitnega opravljanja dejavnosti dolžnika.

Pri odpisu dolgov gre le za enkraten dogodek, kar pomeni, da je odpis možen le enkrat.


DOLGOVI, KI SE LAHKO ODPIŠEJO (in so nastali do 30.12.2013):
- redni gospodinjski stroški (to so stroški, ki izhajajo iz kontinuirane dobave blaga in storitev v dejavnostih oskrbe z električno energijo, plinom in paro, oskrbe z vodo, ravnanja z odplakami in odpadki ter upravljanja nepremičnin za plačilo);
- dopolnilno zdravstveno zavarovanje;
- iz naslova bančnih storitev (tu se štejejo zlasti stroški povezani s transakcijskimi računi ter plačilnimi in kreditnimi karticami);
- neplačila vrtca oz. šolske prehrane v osnovnih šolah, če dogovor o odpustu dolga skleneta dolžnik in javni vrtec oz. osnovna šola, pri čemer občina, ki je ustanoviteljica javnega zavoda, določi do katere višine lahko javni zavod odpusti dolgove.
- Država kot upnik odpisuje dolgove neposredno na podlagi zakona, ki ureja pogoje za izvedbo ukrepa za odpust dolgov. V skladu s 4. členom navedenega Zakona se lahko odpiše le skupen dolg iz naslova neplačanih davčnih obveznostih do državnega proračuna, ki ne presega 50 evrov.

Skladno z zakonom posamezni upnik in dolžnik oz. dolžnica skleneta dogovor o odpisu dolga, v katerem se dogovorita tudi o višini dolga, ki se bo dopisal. Vsako podjetje, ki podpiše sporazum, dolg odpisuje ločeno in ima pravico samo določiti višini odpisa dolga.


 


Predlog

Tiskaj