17.
feb
2006
| Zaradi ptičje gripe razglašeno vse območje države za visoko tvegano |
Obveščamo Vas, da je danes, dne 17.02.2006, stopil v veljavo Pravilnik o spremembah Pravilnika o uvedbi ukrepov v zvezi z aviarno influenco (Ur.l. RS št. 16/2006), s katerim je celotno območje Republike Slovenije razglašeno za območje z izrazitim tveganjem visoko patogene aviarne influence.
Na celotnem območju Republike Slovenije tako veljajo naslednji ukrepi:
1. Prepovedano je gojenje perutnine in drugih ptic, gojenih v ujetništvu, na prostem; uradni veterinar VURS lahko dovoli gojenje določenih vrst perutnine v ograjenem prostoru, če se perutnina oskrbuje s krmo in vodo v zaprtih prostorih ali če je zagotovljeno krmljenje in napajanje na način, ki preprečuje divjim pticam dostop do kreme in vode;
2. ločevanje domačih rac in gosi od druge perutnine;
3. vodna zajetja na prostem, ki so za nekatere vrste perutnine potrebna zaradi dobrega počutja živali, morajo biti zaščitena na način, ki preprečuje dostop divjim pticam;
4. perutnino je prepovedano oskrbovati z vodo iz površinskih vodnih zajetij, do katerih imajo dostop divje ptice, če voda ni obdelana na način, ki zagotavlja uničenje virusa aviarne influence
5. Prepovedano je zbiranja perutnine in ptic na trgih, sejmih, predstavah, razstavah in kulturnih prireditvah. Izjemoma VURS lahko dovoli zbiranja perutnine in drugih ptic na podlagi ocene tveganja.
6. Za zbiranje in odvoz poginjenih ptic je pristojna Veterinarska higienska služba (VHS). VHS odpelje v laboratorij na preiskave vse vodne ptice – labodi, čaplje, gosi, race, v primeru pogina 5 ali več živali iste vrste divjih ptic (vrabci, kosi, golobi, t.i. mestne ptice) in večji pogin domače perutnine. Pogin sporočajte na 112. V primeru, da občani najdejo 1 poginjeno mestno ptico naj jo z rokavico dajo v PVC vrečko in odstranijo ali s sežigom ali jo odpeljejo na najbližjo veterinarsko postajo.
7. V primeru, da je potrebno trupla vodnih ptic pobirati iz vode, nudijo asistenco gasilci, lahko tudi lovci ali ribiči. Opremo zanje (rokavice, maske, očala) zagotovi VURS.
8. Vse potrebe po delavcih VHS, gasilcih, uradnih veterinarjih VURS sporočajte na 112. Center za obveščanje oz. uprava za zaščito in reševanje ima na razpolago vse potrebne številke in na ta način bodo vse zadeve tudi evidentirane.
Prosimo Vas, da navedene ukrepe in navodila Veterinarske uprave Republike Slovenije (VURS) dosledno upoštevate. V primeru kakršnekoli nejasnosti v zvezi s predmetno zadevo se obrnite na Veterinarsko inšpekcijo, Območni urad Postojna, in sicer na tel.št.:721 15 50 ali 112 ali neposredno na Inštitut za varovanje zdravja, Ljubljana za morebitna vprašanja o varovanju zdravja prebivalcev na tel.št.:(01) 2441 433, vsak dan od 08. do 20.00 ure.
OBČINA POSTOJNA
|