12.
jul
2012
| V Notranjskem muzeju na ogled dragulji dveh svetov |
Na fotografski razstavi Kačji pastirji, dragulji dveh svetov, avtorja Slavka Polaka, ki so jo odprli v sredo, 11. julija, si je moč ogledati 16 velikih povečav naših najbolj pisanih vrst kačjih pastirjev. Polak je iz arhiva več kot dva tisoč digitalnih posnetkov izbral le tehnično dovršene oziroma najbolj izpovedne fotografije. Doslej je bilo v Sloveniji zabeleženih 75 različnih vrst in podvrst kačjih pastirjev, kar je več kot polovica vseh vrst, ki se pojavljajo v Evropi. Posnetki s Polakove razstave so večinoma nastali na Notranjskem in Primorskem, sicer pa je kačje pastirje v fotografski objektiv lovil od Alp do Makedonije.
"Pazi, pičil te bo! Gotovo je kje v bližini kača!"
»Prav zanimivo je, da ljudje povsod po Sloveniji ob pogledu na kačjega pastirja takoj pomislijo na kačo. Na to se navezujejo tudi ljudska imena kačji pastir, kačji hlapec, modrasov hlapec in podobno. O tem bi se dalo napisati knjigo«, pove Polak.
Kačji pastirji s svojo pojavnostjo nedvomno pritegnejo pozornost ljudi. Tudi imena za kačje pastirje drugih narodov se pogosto navezujejo kače ter na zmaje (Dragonflyes), vile (vilinski konjic) in podobno. Resnica pa je, da kačji pastirji nimajo nobene zveze s kačami, niso strupeni in ne pičijo.
»Čeprav so plenilci in lovci drugih žuželk, nas niti ugrizniti ne morejo«, doda Polak.
ČRNI PLOŠČEC - SAMICA
MALINOVORDEČI KAMENJAK - MLADOSTEN
MODRI PLOŠČEC
OPOLDANSKI ŠKRLATEC
SINJI PRESLIČAR
Kačji pastirji so geološko stara skupina žuželk in so v svojem razvoju povsem vezani na vodno okolje. Večji del svojega življenja preživijo v vodi v stadiju ličinke, razvoj te pa lahko traja tudi do več let. Odrasli kačji pastirji pa so relativno kratkoživi, saj letajo le kak teden ali dva. Poslanstvo odraslih kačjih pastirjev je razmnoževanje, ki je pri kačjih pastirjih nenavadno zapleteno, polno ritualov.
BLEDI KRESNIČAR - PARJENJE
Če so ličinke prikritih barv, so odrasli kačji pastirji izjemnih in sijočih barv vseh spektrov. Samci, samice in mladostni osebki so navadno različnih barv, vzorcev in odtenkov.
»Od tod tudi ime razstave – dragulji. Dva svetova pa se nanašata na njihov vodni in kopenski del življenja,« še pove Polak.
DČ
|