Občina Postojna
8. feb 2013
Odprtje razstave Fotoatelje Jakoba Zirmanna

V sklopu Slovenskega kulturnega praznika so v sredo (6. februarja 2013), v Notranjskem muzeju Postojna odprli razstavo Fotoatelje Jakoba Zirmanna. Kljub celodnevnim snežnim padavinam se je otvoritve udeležilo zavidljivo število obiskovalcev.

Navzoče je nagovoril tudi župan Jernej Verbič, ki je v svojem pozdravu in kratkem nagovoru izpostavil pomembnost ohranjanja spomina tudi skozi fotografije in fotografsko umetnost, saj le ta najbolj izrazno prenaša spomin iz roda v rod. 

»Z velikim veseljem tudi sam pregledujem stare fotografije in na njih prepoznavam mladostne obraze, ki so danes porisani s sledmi časa, pa tudi ljudi, ki jih ni več med nami. Nekdanje podobe naših krajev, ki jih je Jakob Zirmann upodabljal tudi na razglednicah, pa pričajo o razvoju in prenovi Postojne in okoliških krajev skozi čas,« je Verbič nekoliko nostalgično orisal pomen fotografije in ohranjanja spomina na umetnike, kakršen je bil tudi Jakob Zirmann.

 

Avtor razstave, Dejan Vončina iz Notranjskega muzeja Postojna, je ob tem zapisal:

»Razstava je všečno oblikovana. V prvem delu Jakoba Zirmanna prikazujemo kot založnika in izdajatelja razglednic s pogledi po Postojni in okoliških krajih, v drugem delu kot odličnega ateljejskega fotografa, v tretjem delu prikazujemo zgodovino fotografije in postopke izdelave črno-belih fotografij, v četrtem pa fotografsko opremo in pripomočke, ki jih je Jakob Zirmann uporabljal pri delu. Skozi razstavo spoznavamo, da je bil fotografski mojster Jakob Zirmann odličen, inovativen in podjeten fotograf. Ni bil le obrtnik, temveč je fotografijam z barvnimi posegi dajal umetniški pridih, npr. pri obarvanih ženskih portretih). Poleg mojstrskega retuširanja portretov je namenjal velik poudarek svetlobi, tj. osvetlitvi portretirancev v ateljeju. Prav tako se seznanimo se z njegovimi raznovrstnimi razglednicami, ki so pomembne za proučevanje medvojne stavbne, urbanistične in kulturne zgodovine Postojne kot pomembnega obmejnega mesta pod italijansko okupacijo ter okoliških krajev: Orehka, Hrašč, Matenje vasi, Hruševja, Pivke idr. Glede na zavidljivo število ohranjenih razglednic lahko upravičeno zapišemo, da je bil Zirmann med leti 1920 in 1945 eden vidnejših fotografov, založnikov in izdajateljev razglednic. Razstavo povedno dopolnjujejo predmeti: ateljejska kamera na plošče Herlango iz leta 1900; povečevalnik, retuširna mizica za retuširanje negativov, originalno ateljejsko ozadje, izbor fotoaparatov in pripomočkov, ki jih je uporabljal pri delu, originalni predvsem kolorirani portreti itd.  Njegovemu uspešnemu delovanju je vsekakor pripomogla tudi njegova žena Ljudmila s trdim delom v temnici in ateljeju. Predvsem pa je ob njegovi odsotnosti skrbela, da je fotografska dejavnost nemoteno potekala. In tako je še danes. Le malo je v Sloveniji foto ateljejev, ki so uspeli z znanjem, iznajdljivostjo in pogumom ohraniti fotografsko dejavnost 90 let in kar 70 let na isti lokaciji. To je uspelo Jakobu Zirmannu in njegovim naslednikom Foro ateljeju Zirman – Murovec in od leta 2010 Foto ateljeju Postojna, ki še danes uspešno nadaljuje Zirmannovo fotografsko dejavnost in na novi digitalni podlagi. Razstava je s svojo univerzalno govorico primerna za vse starostne skupine obiskovalcev, tematsko pa nas popelje v kulturno zgodovino Postojne in okoliških krajev na inovativen in svež način, kar je razvidno iz fotografij Foto ateljeja Postojna. Zato vas vabimo, da si razstavo brezplačno ogledate do 7. aprila 2013.«

 

FOTO: MILAN MUROVEC, Fotoatelje Postojna

Uredil: Milan Štulc


Tiskaj