Občina Postojna
29. jun 2012
Inštitut za raziskovanje krasa je uspešno zaključil 20. Mednarodno krasoslovno šolo in odprl vrata predstavitvam dveh knjižnih novitet

Inštitut za raziskovanje krasa Postojna ZRC SAZU  je med 18. in 23. junijem organiziral že 20. Mednarodno krasoslovno šolo pod naslovom »Klasični kras«. Tema tokratne šole je bila Kraške oblike in procesi. Ta Tema pokriva celoten spekter poznavanja in raziskovanja krasa. Šole se je udeležilo prek 130 udeležencev iz 30 držav. Med njimi so bili priznani strokovnjaki s področja krasoslovja, raziskovalci, profesorji in študenti.
Organizatorji in sodelavci Inštituta za raziskovanje krasa so gostom pripravili številna predavanja in ekskurzije po pokrajini, kjer se zaradi vodotopnih kamnin razvije posebno kraško pretakanje vode in nastanejo značilne kraške oblike in pojavi. Sicer pa vsako leto na krasoslovni šoli poglabljajo temeljno znanje o krasu in ga skušajo uporabljati tudi pri načrtovanju življenja na tej tako ranljivi pokrajini in razvoju krasoslovnega študija. Zato vsako leto izberejo tudi eno izmed pomembnih vsebin proučevanja, ki jo skušajo iz vseh strani osvetliti in predstaviti tudi mlajši generaciji. Tema letošnjega srečanja je bila hkrati nekakšen prerez šol zadnjih dvajsetih let, ki se jih je skupno udeležilo več kot 2000 slušateljev in pokriva celoten spekter poznavanja in raziskovanja krasa, ki so ga z delom in izkušnjami pridobili tako sodelavci postojnskega inštituta kot tudi udeleženci. Sicer pa inštitut  stalno sodeluje s krasoslovci iz celega sveta.

Šolo je organiziral IZRK v sodelovanju s strokovnimi organizacijami: Jamarsko zvezo Slovenije in Mednarodno speleološko zvezo ter s pomočjo Slovenske nacionalne komisije za UNESCO ter Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport RS.
Pri organizaciji pa so izdatno pomagali tudi Postojnska jama d.d., Občina Postojna ter Park Škocjanske jame. Notranjski muzej pa je udeležencem omogočil ogled svojih prostorov in razstave o predjamskem zakladu.

Program šole ter organizacijo sta pripravila dr. Andrej Mihevc in dr. Franci Gabrovšek, pri izvedbi pa je sodeloval celoten inštitut.

Slovene caves& Karst pictures 1545-1914
V avli Inštituta za raziskovanje krasa ZRC SAZU v Postojni so v sredo, 27. junija predstavili  knjigo Treworja Shawa in Alenke Čuk Slovene caves& Karst pictures 1545-1914. Knjiga odkriva upodobitve slovenskih jam in krasa in združuje prizore, ki so nastali v zadnjih štirih stoletjih in pol. Originale slikovnih upodobitev hranijo številne tuje in domače ustanove, objavljene pa so bile tudi v različnih revijah in oglasih, mnoge izmed njih pa so širši javnosti tako predstavljene prvič. Dosegle so mednarodno občinstvo in pomembno prispevale k poznavanju slovenskega krasa. Knjiga prinaša 250 podob izjemnega kraškega sveta s posebnim poudarkom na kraških jamah. Kraški fenomeni namreč že stoletja dolgo privabljajo najrazličnejše umetnike in upodabljalce, ki so na ta način dodali dragoceno dokumentarno gradivo, oziroma vrednost (slike, grafične mape, fotografije) ter s tem prispevali k popularizaciji našega kraškega sveta.

Medvedja kraljica, knjižni prvenec Postojnčana Andreja Rijavca
Pri založbi Mohorjeva iz Celovca je izšel roman Medvedja kraljica, knjižni prvenec Postojnčana Andreja Rijavca. Ekoroman so, prav tako v dvorani Inštituta za raziskovanje krasa, predstavili le dan kasneje. Poleg avtorja, ki ga je rjavi medved močno navdušil pred leti, ko se je preselil v Postojno, sta ne le o delu, temveč tudi o fenomenu rjavega medveda spregovorila predstojnik katedre za ekologijo in varstvo okolja na biotehniški fakulteti in izjemen poznavalec medveda dr. Ivan Kos ter raziskovalec in dokumentarist Jadran Sterle, ki  je pogovor tudi vodil.

 


Tiskaj