Občina Postojna
5. jul 2011
Jubilejni 20. furmanski praznik je privabil do 13.000 obiskovalcev

V nedeljo, 3. junija 2011, se je pri Postojnski jami odvijal tradicionalni Furmanski praznik, ki je letos zaokrožil svoj 20–letni jubilej in je bil zato v svoji ponudbi in dogajanju še toliko pestrejši. Hkrati je obeležil tudi 20-letnico slovenske samostojnosti.

Turistično društvo Postojna je v sodelovanju s podjetjem Postojnska jama uresničilo eno največjih prireditvenih atrakcij v Sloveniji, ki so privabile obiskovalce od blizu in daleč, kar je vsekakor dopolnilo tudi vsesplošni turistični utrip. Čeprav furmanov že skoraj stoletje ni več, je prav, da se ohranja spomin nanje. Postojna se za svoj razvoj v preteklosti lahko zahvali tudi furmanstvu, saj je bila tu njihova glavna postojanka. Zbrane je duhovito nagovoril tudi 102-letni Jože- Pepi, najstarejši še živeči furman na Slovenskem, po rodu s Podkraja.

Vse od 9.30 dalje se je na prizorišču odvijal bogat program, ki je nanizal veliko zanimivosti za vse generacije in ljubitelje furmanskih in drugih običajev. Predstavili so vrsto različnih starih obrti, - svoje mojstrske spretnosti je predstavljalo kar 50 različnih obrtnikov. Na mnogih stojnicah smo lahko videli in kupili marsikaj lepega in pristno slovenskega. Največ zanimanja je med obiskovalci vzbudil kovač, ki je podkoval konja v svoji delavnici. Zvrstili so se mnogi glasbeni in folklorni nastopi domačih in gostujočih skupin in tekmovanje v diatonični harmoniki. Pridružila se je tudi plesna glasba in nasploh je bilo obilo kakovostne ponudbe in zabave, ki je trajala pozno v noč. Med drugim so se župani naše in bližnjih občin spet pomerili v kuhanju furmanskega golaža, kjer odločitev o najboljšem res ni bila lahka. Zmagovalec je bil logaški župan Berto Menard, sledila pa sta mu podžupana iz Cerknice in Pivke. Vsi sodelujoči so za svoje kulinarične dosežke sprejeli priznanja.

Eden osrednjih dogodkov je bil slikovit furmanski sprevod. Kar 25 vozov s furmani je najprej krenilo na pot po mestnih ulicah. Leseni tovorni vozovi s konjsko in celo volovsko vprego so se nato podali na prireditveni prostor pri Postojnski jami, kjer je povorko z zanimanjem pričakala velika množica obiskovalcev. Velik dogodek je bil tudi prevoz in častna postavitev 30 m visokega mlaja. Prvo mesto si je tako zaslužil voz, ki je prevažal mlaj (iz Vipavske doline čez Nanos v Postojno) za kar so bili zaslužni člani Konjeniškega društva sv. Štefana iz Vipavske doline, za njegovo postavitev (na roke) pa Društvo Trma iz Črnega vrha nad Idrijo. Na 2. mesto se je uvrstil voz Razvojnega društva Merišče iz Merč, ki je po resničnih dogodkih prevažal bukev iz Senožeč na ladjo v Trst. Na 3. mestu sta bila senena voza jezerina in kravina Janeza Kandareta iz Loške doline. Na 4. mestu je bil voz Viktorja Sojerja, najstarejšega furmana v Postojni, ki je prevažal deske iz Belške žage do zbirnega mesta v Prestranku. Na 5. mestu pa je pristal kraški voz z dvojno vprego Stojana Skoka za prevoz vinskih sodov s teranom.

Obiskovalci so se lahko preizkusili v jahanju konj, se peljali s kočijami, si ogledali nastope šolanih psov našega kinološkega društva in razkošje starodobnih vozil iz vse Slovenije. Furmanski praznik je bil ponovno enkratna priložnost za obujanje starih običajev in spominov naše dragocene kulturne in etnološke dediščine. Predstavljena je bila tudi nekdaj slavna, na novo oživljena Jamborna pot, projekt Občine Postojna, ki bo dopolnjeval siceršnjo turistično in izletniško ponudbo.


Tiskaj