Občina Postojna
11. jul 2012
Furmanski praznik je ponovno privabil številne obiskovalce

V parku pri Postojnski jami se je v nedeljo, 8. julija, že od dopoldanskih ur dalje in še pozno v noč odvijal 21. tradicionalni Furmanski praznik, ki je tudi letos privabil več tisoč obiskovalcev. V pestri in slikoviti celodnevni programski ponudbi je dogajanje dopolnjevalo več kot 40 stojnic razstavljavcev domače in umetnostne obrti, pa tudi nekaj obrti vezanih na furmanstvo nekoč (sedlar, kovač). 

Na nekaterih stojnicah smo lahko videli marsikaj lepega, redkeje predvsem pristno slovenskega! Več kot 600 nastopajočih je poskrbelo za razgibano dogajanje. Okoli poldneva je bilo tekmovanje v diatonični harmoniki, Janez Dolinar in Ana Tavčar pa sta poskrbela za povezovalno rdečo nit. Zaplesale in zapele so različne folklorne skupine, z nočjo pa so na oder stopile Navihanke z Manco Špik.  


Turistično društvo Postojna je v sodelovanju in s podporo Občine Postojna, podjetjem Postojnska jama d.d. ter Društvom za gostinstvo in turizem Postojna uresničilo eno največjih prireditvenih atrakcij v Sloveniji, ki vsako leto privablja obiskovalce in sodelujoče od blizu in daleč, kar je vsekakor lepo dopolnilo k vsesplošnem turističnem utripu. Čeprav furmanov že skoraj stoletje ni več, je prav, da se ohranjajo spomini nanje tudi skozi tovrstno tradicijo. Prireditev je obiskal tudi postojnski župan Jernej Verbič.

Postojna se za svoj razvoj v preteklosti lahko zahvali tudi furmanstvu, saj je bila tu njihova glavna postojanka. Eden osrednjih dogodkov je bil slikovit furmanski sprevod. Vozovi so prišli iz Štajerske, Gorenjske, Vipavske doline, Krasa, Istre, Notranjske in Dolenjske. Tovorili so najrazličnejše blago, marmor, pesek, vino….

Številni furmani na različnih in starih vozovih je najprej krenilo na pot po postojnskih ulicah. Leseni tovorni vozovi s konjsko vprego se nato podali na prireditveni prostor pri Postojnski jami, kjer je povorko ob taktih Postojnske godbe 1808 in mažoretk s Povirja z zanimanjem pričakala  množica obiskovalcev.

V kotlih se je dolge ure kuhal pravi furmanski golaž, slišalo se je pokanje bičev, zgodbe o Martinu Krpanu, ropot »tajslov« (voz z osmi) in»parizerjev« (leseni voz z ojačano leseno konstrukcijo).

Med tistimi, ki ohranjajo stare obrti je bil Janez Globočnik iz Cerkelj, ki je s predstavitvijo kovaštva (z njim se ukvarja že več kot četrt stoletja), pritegnil veliko pozornosti.

Osrednja in največja predstava furmanskega praznika se je odvijala ob znamenitem sprevodu konjskih vpreg. Nagrado za najlepši in najizvirnejši voz je prejelo Konjeniško društvo Sv. Štefan iz Vipavske doline.



Tiskaj