| 12.
feb
2014
| IZJAVA ZA JAVNOST |
Glede na številne očitke o odzivnosti in ukrepih postojnskega župana Jerneja Verbiča, te odločno zavračamo. Jernej Verbič je deloval v skladu z načrtom Zaščite in reševanja, ki je jasen. Po ustaljenem postopku aktivira Občinski štab CZ župan ali pa to stori poveljnik sam. V primeru, da nesreča presega zmožnosti občinskega štaba, poveljnik OŠCZ poprosi za pomoč Regijski štab. V primeru, da nesreča vključuje širše območje regije, se Regijski štab aktivira samodejno, ta pa po potrebi aktivira tudi republiški štab. Župan ali poveljnik OŠ CZ v nobenem primeru ne more direktno zaprositi za pomoč vojske.
Kaj se je dogajalo na Postojnskem
Že v noči s 30. 1. na 31. 1., ko je Postojnsko ostalo brez električne oskrbe, je župan Občine Postojna Jernej Verbič aktiviral vodstvo OŠ CZ Občine Postojna in se v reševanje vključil tudi sam. Glede na oceno razmer na podlagi pridobljenih podatkov o predvidenem zagotavljanju dobave električne energije s strani Elektra Primorska, po katerih naj bi za samo mesto Postojna uspeli v kratkem času zagotoviti napajanje z daljnovodom, je bila odločitev OŠ CZ, da se prvenstveno usmeri vse sile v reševanje razmer na podeželju, pravilna. Edina možnost zagotavljanja električne energije je bila s pomočjo agregatov, ki pa jih, ne le v regiji, temveč v vsej Sloveniji ni bilo dovolj na razpolago.
Samo mesto Postojna je bilo z dobavo elektrike prek daljnovodov od 31. 1. do 2. 2. 204 oskrbovano po naslednjih intervalih:
Po prekinitvi v noči s 30. 1. na 31. 1., je bil ponoven vklop v petek, 31. 1., ob 5.30 uri, in je trajal do 12.30 ure, nato je sledil zopet izpad. Skupaj je na ta dan Postojna imela dobavo elektrike 7 ur.
V SOBOTO, 1. 2., je bil ponovni vklop ob 16.30 uri, in je trajal do NEDELJE 2. 2. do 1.00 ure, ko je prišlo do ponovnega izpada. Skupaj je na ta dan Postojna imela dobavo elektrike 5,5 ur.
V NEDELJO, 2. 2., je bil ponovni vklop ob 9.00 uri, trajal je do 19.30 ure, nato se je sistem dokončno porušil. Skupaj je na ta dan Postojna imela dobavo elektrike 10,5 ur.
Komaj v nedeljo pozno zvečer, so torej iz Elektra Primorska sporočili, da zaradi nastale ogromne škode na daljnovodu Pivka – Postojna ne bo moč zagotoviti dobave električne energije.
Pri tem je treba poudariti, da se je porušil tudi celoten komunikacijski sistem, porušil se je tudi sistem CZ za komunikacijo ZARE, zato je bilo obveščanje oteženo oziroma onemogočeno.
Zaradi razsežnosti naravne ujme je župan Jernej Verbič sam prevzel vodenje OŠCZ in ga razširil z ustanovitvijo Kriznega štaba, s pomočjo katerega se je pospešeno nadaljevalo izvajanje nalog Zaščite in reševanja. Kdorkoli bi v prvih trenutkih vodil akcijo in izvajal dela na terenu, v danih razmerah v nobenem primeru ne bi mogel zagotoviti dobave električne energije po omrežju. Prav zaradi izpada električne energije pa je stanje za prebivalce sploh bilo tako kritično.
Od samega začetka je bil župan Jernej Verbič v stiku in se o izvajanju nalog dogovarjal tako z Regijskim štabom CZ kot tudi s predstavniki Elektra Primorska in drugimi, kar je seveda vse zavedeno in dokazljivo z zapisniki, oziroma z izjavami odgovornih. Aktivno je bil vključen tudi pri dogovarjanjih s Slovensko vojski in tudi Zvezo NATO ter številnimi drugimi.
Razsežnosti naravne nesreče so zdaleč presegle občinske in regijske sposobnosti, danes pa je vsem jasno, da tudi državne, saj bi bile brez pomoči drugih držav Evropske unije razmere veliko slabše in posledice še veliko hujše. Predvsem pa na tako naravno nesrečo nihče v tej državi ni bil pripravljen, saj tudi v načrtu za reševanje Republiškega štaba CZ, Postojnsko in Pivško območje nista zavedeni kot območji, ki bi ju lahko ogrozil žled.
Milan Štulc
Odnosi z javnostmi
Občine Postojna | |