Občina Postojna
2. nov 2012
Na dan reformacije novo igrišče v Kočah

»Tako, končano je! Otroško igrišče v Kočah, na katerega so vaščani čakali toliko let, je končno postavljeno! In vzelo nam je malo manj kot 72 ur, da smo kočanskim otrokom in njihovim staršem priklicali nasmehe na obraze. Pred odprtjem smo igrišče polepšali še z baloni, nekaj minut kasneje pa je vendarle napočil čas, da po skavtsko simbolično prežagamo pregrado in tako odpremo novo otroško igrišče. Ponosni smo nase in zadovoljni, da nam je uspelo nekaj, za kar smo na začetku mislili, da je nemogoče. Upamo, da bo igrišče otrokom dobro in dolgo služilo, kajti ni ga lepšega občutka kot je ta, da otrokom uresničiš njihove sanje,« so zapisali postojnski skavti, skupina S.S.S.E.

avtorji prvih treh fotografij: skupina S.S.S.E.

 

Od nedelje naprej so vaščani Koč radovedno opazovali, kaj nastaja v središču Koč. Izziv, ki ga je skupina junakov S.S.S.E. dobila, je bil skrivnost do nedelje do 15h. Takrat so se predstavniki Kulturno – športnega društva Koče ter skupine S.S.S.E. (sestavljene iz skupine skavtov iz Postojne, 4 fantje in 6 deklet) srečali. Natančno so se dogovorili o poteku del, določili naloge in jim zaupali ključe prostora njihovega Doma, kjer so prenočevali in si tudi sami pripravljali tople obroke hrane.

V vasi Koče že dolgo razmišljamo o igrišču, vendar so bile to, do pred kratkim,zaradi pomanjkanja denarja, le sanje. Vas Koče se je namreč v zadnjih desetih letih povečala za 95 prebivalcev, od tega je vsaj 35 otrok, ki obiskujejo osnovno šolo.


»Projekt »72 ur brez kompromisa« in skupina skavtov – junakov – S.S.S.E. nam je omogočila, da sedaj ne sanjamo več, ampak, da imamo v središču vasi pravo otroško igrišče,« je bilo slišati med prebivalci Koč.

Ko so skavti zaključevali dela jih je obiskal župan občine Postojna  Jernej Verbič. Skupaj so opazovali delovno vnemo mladih junakov – prostovoljcev in njihov skupinski duh ter vedro vzdušje sta jih tako pritegnila, da bi še sami najraje poprijeli za delo, čeprav je rahlo deževalo pa tudi temperature so bile le nekaj stopinj nad ničlo. Postojnski župan Jernej Verbič je pohvalil mlade prostovoljce in izrazil željo, da bi v občini Postojna zaživelo še več takih projektov, ki bi dali priložnost predvsem mladim.


 
»Pri izgradnji so z materialom in orodjem pomagali tudi vaščani Koč ter Miran Žitko, ki je pripeljal deske. Igrišče je zgrajeno iz naravnih in odpadnih materialov (les iz očiščenih gozdov, odpadne gume, vrvi …), skupina je pa opravila preko 280 ur prostovoljnega dela.

 

Ob 15h smo predali igrišče namenu. Ni bilo potrebno čakati dolgo, da so otroci iz Koč zamenjali pridne skavte na igralih. Nihče od nas si ni predstavljal, da bo potrebno samo 72 ur od praznega prostora do treh igral, polnih otroškega smeha.

Hvala mladim junakom, takim, ki znajo delati. In to prostovoljno.

Pripravila: Martin Lenarčič,Kulturno športno društvo Koče ter
                  Petra Zalar, S.S.S.E.

O PROJEKTU 72 UR BREZ KOMPROMISA:


72 ur
500 mladih
30.000 ur prostovoljnega dela

72 UR BREZ KOMPROMISA – KAJ JE TO?

72 ur brez kompromisa je mednarodni projekt prostovoljnega dela za mlade, ki se že več let izvaja v nekaterih evropskih državah, letos pa se bo drugič tudi v Sloveniji. V okviru projekta skupine mladih, starih med 14 in 30 let, v samo treh dneh uresničijo projekt oziroma nalogo, ki jim bo zadana. Vsi projekti bodo vezani na dobrodelnost v domačem kraju skupine. Mladi bodo delali po načelu mladi iz kraja za kraj in spreminjali stvari tam, kjer živijo. Poseben čar akcije pa je, da se vsi projekti začnejo in končajo hkrati. Tako bo letos med 28. in 31. oktobrom 500 mladih junakov v 20 krajih po Sloveniji delalo dobra dela. Se nam boste pridružili tudi vi?


Mladi junaki so delali v manjših skupinah. Za izziv, ki jim ga je lokalna nevladna organizacija določila, pa izvejo šele v nedeljo ob

SKUPINA

Temeljna delovna enota v akciji 72 ur je skupina. Brez nje ni izvedbe projektov, brez projekta ni akcije. Skupine so sestavljene iz mladih posameznikov, starih od 14 do 30 let, v njih pa je lahko od 5 do 24 ljudi. Vsaka skupina ima vodjo, to je tisti, ki si izbere skupino in jo prijavi. Skupina se prijavi za sodelovanje v 72 ur brez kompromisa, vendar do dneva začetka akcije ne ve, kaj bo njena naloga. Čar akcije za mlade je v tem, da se podajo v neznano, hkrati s pustolovščino pa tudi dejavno odgovorijo na zaznane potrebe v svojem kraju. Izredno pomembno je, da je skupina sestavljena iz mladih, radovednih, delovnih in predvsem optimističnih članov, ki želijo svet spremeniti na bolje. In prav pri našem projektu se bo to lahko tudi zares zgodilo. V skupinah se mladi učijo za svoje življenje, razvijajo organizacijske sposobnosti, gradijo timski duh in sposobnost prepričati druge o svojih idejah.

PROJEKT

Projekt je naloga, ki jo gostitelj akcije ponudi v izziv skupini iz njihovega kraja. Gostitelj akcije je ustanova ali nevladna organizacija, ki je prisotna v vašem kraju in zaznava ali se ukvarja z določeno problematiko. Gostitelj skupini prostovoljcev predstavi problematiko, nato pa jo skupina poskusi v treh dneh rešiti. Projekti/naloge so zastavljene na izjemno različnih področjih, vse od socialnega, ekološkega, razvojnega, družabnega in interkulturnega področja. Vsaka skupina bo dobila projekt, ki je v tesni povezavi s krajem, od koder izhaja, da bodo lahko mladi dejansko delovali v svojem kraju in za svoj kraj. Projekti se bodo izbirali po načelu tega, kar skupina zmore in koliko zmore, prav tako se bodo lahko nanašali na navedene sposobnosti in skupne interese, ki jih bo skupina omenila pri svoji prijavi. Osrednja misel akcije je uresničiti projekt, ki je skupini zastavljen, v samo 72 urah.

uredil: MILAN ŠTULC


Tiskaj