Občina Postojna
19. mar 2013
Demenca ne izbira

Linhartova 13 1000 Ljubljana,
spomincica.si@gmail.com
               tel./fax: 01/ 256 51 11 
          

 

               IN                 

VABITA:

 
na predavanje
PRVI ZNAKI DEMENCE IN VAJE ZA URJENJE SPOMINA
 
 
z delavnico
VAJE ZA SPOMIN IN POZORNOST / KOMU SO NAMENJENE ?

 
 

Predavanje bo v sredo, 20. marca, ob 17.00, v prostorih Kulturnega doma Postojna,
 
NAMENJENO JE VSEM GENERACIJAM ! 
 
Predavale,svetovale in pojasnjevale bodo
-gospa dr. Tatjana Cvetko
-gospa Jasmina Lambergar
-gospa Štefanija Zlobec
 
Demenca je degenerativna napredujoča bolezen možganov, ki je povezana s starostjo, ni pa del normalnega staranja. Motnje spomina, vedenja, čustvovanja in presoje zaznamujejo človekovo življenje tako, da se z upadanjem teh sposobnosti počasi v svojem okolju več ne znajde. Bolezen ne pride naenkrat, počasi se  prikrade v življenje in kar nekaj težav imamo v okoljih, da bolezen prepoznamo kot demenco in jo začnemo zdraviti. Po navadi  so prvi znaki povezani z osamljenostjo, izgubo interesa za okolje in depresivno sliko, kasneje pa se pridružijo še težave s spominom, iskanje izgubljenih predmetov, spremembe v obnašanju in osebnosti. Pogosto je bolezen prepoznana šele v fazi zmerne demence, ker prej vse težave svojci in okolica dobrohotno pripišejo starosti in na demenco pomislimo šele, ko prihaja do hujših konfliktov. In takrat svojci in bolnik potrebujejo pomoč pri reševanju takoj.Tako v svetu kot pri nas v Sloveniji narašča število bolnikov, ki tekom življenja nujno potrebujejo pomoč svojcev. Bolezen z leti pripelje bolnika v popolno odvisnost od njegovih domačih.
 
Lani smo v Izoli sklenili že deseto leto delovanja Skupine za samopomoč svojcem bolnikov z demenco na obalnem področju. V teh letih smo skozi delo skupine izvajali izobraževanje svojcev in  zdravstvenih delavcev in sodelavcev ter tako pripomogli k temu, da se je izboljšala oskrba bolnikov z demenco na našem območju. Vsa leta smo sodelovali pod okriljem Zavoda za zdravstveno varstvo Koper, lani letos pa smo končno ustanovili svoje društvo - Društvo za pomoč pri demenci – Primorske spominčice.
 
Poleg stalnega programa pomoči svojcem, ki ga opravljamo že vsa leta v okviru delovanja skupine za samopomoč, bi radi še dodatno razvijali svojo dejavnost predvsem na področju izobraževanja svojcev in vključevanja bolnikov v naše dejavnosti. Predvsem se nam zdi potrebno, da širimo znanje o bolezni, o pomenu zgodnjega prepoznavanja in zdravljenja demence. Svojcem želimo predstaviti oblike pomoči, ki so jim na voljo za bolnike, da lažje skrbijo zanje v domačem okolju ter seveda načine, kako naj pri tem poskrbijo zase, da ne izgorijo. Na Debelem Rtiču smo lani uspešno  izvedli šolo za demenco, strokovni del je bil namenjen svojcem, bolniki pa so sodelovali v terapevtskem programu dnevnega varstva.
  
Skupina za samopomoč je mesto, kjer svojci lahko spregovorijo o svojih stiskah in dobijo številne drobne nasvete za reševanje konkretnih situacij v vsakdanjem življenju, ki so pogosto zlata vredni. V Izoli se srečujemo enkrat mesečno, vsak 3. četrtek v mesecu v Domu upokojencev, v Ilirski Bistrici se skupina oblikovala lansko leto in se srečujejo praviloma 1. sredo v mesecu, v kratkem pa pričakujemo obnovitev skupine v Sežani  in tudi v Postojni se obeta začetek organiziranja skupine za vse tiste, ki imajo bolne svojce doma in bi jim radi pomagali.
 
 
 
Demenca je počasi napredujoča bolezen, ki se razvija več let. Spremembe v poteku bolezni strnemo v tri obdobja.

V obdobju začetne blage demence opažamo osamljenost, apatijo, pozabljanje, motnje čustvovanja, depresivno razpoloženje ali razdražljivost, motnje spanja. Bolnik tu rabi širše socialno okolje, ustrezno vodenje in spodbujanje.
 
V obdobju napredovale - zmerne demence so izrazitejše motnje v opravljanju vsakdanjih aktivnosti, motnje presoje, čustvovanja, pojavi se zmedenost, blodnjavost,
nočni nemir in beganje. Bolnik potrebuje nadzor in pomoč pri vsakdanjih opravilih kot so oblačenje, umivanje, hranjenje ter varovanje.
 
V obdobju polno razvite težke demence postaja bolnik vedno bolj nemočen, motnje govora in sporazumevanja se poglabljajo, vse težje hodi, postane inkontinenten, obleži.
V tej fazi potrebuje nadzor, nego in pomoč svojcev pri vseh opravilih.
 
 
Prisrčno vabljeni, Vi, Vaši svojci, znanci in prijatelji!
Dr. Tatjana Cvetko
 
 

zapisala: Dr. TATJANA CVETKO
foto: ARHIV SPOMINČICA
 
uredil: MILAN ŠTULC


Tiskaj