Občina Postojna
23. mar 2015
Z roko v roki do kakovostnih obrokov - otroci pojedo premalo lokalnih živil

Na Osnovni šoli Antona Globočnika v Postojni sta marca potekali dve delavnici v sklopu projekta Z roko v roki do kakovostnih obrokov. Z njim si na Regionalni razvojni agenciji Zeleni kras prizadevajo, da bi se na jedilnikih naših šol in vrtcev povečal delež lokalnih živil in kakovostne hrane. V Kranjskih vrtcih jim je to uspelo,  Katarina Jevšjak in Marjeta Podpečan sta na delavnicah s svojim primerom dobre prakse navdušili in hkrati prestrašili tukajšnje organizatorje prehrane. Zahteva namreč kar veliko dela.

Sami sta ga začeli s temeljito raziskavo trga in lokalnih ponudnikov živil, na podlagi kateri sta pripravili javno naročilo (razpis). Podobno svetujeta tudi organizatorjem prehrane v tej regiji. »Dela je na začetku veliko, a se na koncu vse povrne,« sta prepričani, seveda pa ne gre brez podpore vodstva ustanov.
Nacionalni inštitut za javno zdravje ocenjuje, da večina slovenskih vzgojno-izobraževalnih zavodov uspe vključiti v prehrano le 2 do 10 odstotkov lokalnih živil. Dragica Bratanič z RRA Zeleni kras ocenjuje, da podobno velja za vrtce in šole v Primorsko-notranjski regiji. Gostji iz Kranjskih vrtcev pa sta se na delavnici lahko pohvalili z drugačnimi številkami: na jedilniku imajo 69 odstotkov živil, ki so v Sloveniji pridelana ali predelana, 34 odstotkov živil je tu pridelanih in predelanih. 11,5 odstotka živil je tudi ekoloških.
Zavodom svetujeta,da javno naročilo pripravljajo za obdobje treh do štirih let, saj je z njim, predvsem prvič, veliko dela. Poleg tega bodo v enem letu težko ocenili kakovost dobavitelja (letina je lahko dobra ali slaba) in tudi zanimanje med ponudniki bo ob naročilu za daljše obdobje večje. Lažjo pot do večjega deleža lokalnih živil omogoča še 14. člen Zakona o javnem naročanju, ki uveljavlja izločene sklope. To pomeni, da lahko zavodi do 20 odstotkov vrednosti živil (oziroma največ 80.000 evrov) kupujejo mimo razpisa. Zato je pregled ponudbe na trgu in stik z lokalnimi dobavitelji (kmeti) še toliko pomembnejši.
Da je sodelovanja tako med šolami (za morebitna skupna naročila), med kmeti (skupna ponudba) kot tudi pogovorov med enimi in drugi premalo, meni tudi Dragica Bratanič z RRA Zeleni kras. Ena od dejavnosti v sklopu projekta Z roko v roki do kakovostnih obrokov, bo zato tudi pridobivanje informacij o lokalnih ponudnikih.
V nadaljevanju projekta, ki ga finančno podpira Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, bodo v različnih kraji, tudi v Postojni, potekale delavnice za pripravo jedi, ki lahko v šolskih (in domačih kuhinjah) nadomestijo industrijsko pripravljene. Vodila jih bosta priznana kuharska mojstrica Slavica Smrdel in mentorica kmetijskih krožkov Tamara Urbančič. Informacijam o njih lahko sledite na https://www.facebook.com/do.kakovostnih.obrokov


Besedilo in fotografiji: Urša Blejc

 



Tiskaj