Občina Postojna
16. dec 2009
Sporočilo za javnost

Vodstvo Postojnskih šol se je postavilo proti racionalizaciji  poslovanja vzgojno-izobraževalnega procesa ter izboljšanju standarda vzgoje in izobraževanja otrok
 
Postojna, 16.12.2009 - Občinski svet je na zadnji seji obravnaval predlog Odloka o ustanovitvi Javnega vzgojno-izobraževalnega zavoda občine Postojna, po katerem bi vse tri šole in vrtec delovale v okviru enega zavoda, pri čemer bi se v popolnosti ohranila avtonomija šol in vrtca. Sedanje šole bi ohranile  enak naziv in status kot doslej in sicer v obliki organizacijskih enot zavoda, z vsemi podružnicami in šolskimi okoliši. Ostale bi vpisane tudi v razvid šol ministrstva za šolstvo in šport. Zaposlenim se status ne bi spremenil, ravnateljice bi nadaljevale svoj mandat do njegovega izteka, razbremenjene pa bi bile funkcije poslovodenja, kar pomeni, da bi se lahko bolj posvetile pedagoškemu delu. Odlok je bil torej predvsem organizacijske narave in v samo vsebino pedagoškega oziroma vzgojnega delovanja šol  in vrtca, ni posegal.
 
Besedilo Odloka je bilo ravnateljicam šol predstavljeno pred dobrim mesecem dni in je pri njih naletelo na nasprotovanje. Na občinskem svetu so bili vsebinski argumenti proti odloku redki. Med zaposlenimi, starši in v javnosti pa so bile sprožene dezinformacije o tem, da se z odlokom ukinja šola v Planini, na Prestranku, da bodo nekateri zaposleni izgubili službe in še nekatere druge, ki so predvsem med zaposlenimi in med nekaterimi starši zbudile odpor oziroma nasprotovanje novi ureditvi.
 
Odlok je torej še pred sprejemom naletel na nasprotovanje pri tistih, od katerih bi bila v največji  meri odvisna uspešnost njegovih uveljavitev v praksi,  zato je župan občine Postojna Jernej Verbič ob zaključku razprave na občinskem svetu predlagal, da se odlok ne sprejme. Postopek je s tem zaključen.
 
V razpravi o Odloku o ustanovitvi javnega vzgojno izobraževalnega zavoda Postojna, ki bi omogočal gospodarnejše poslovanje in ohranil avtonomijo osnovnih šol, pa se je med drugim pokazalo, da ustanoviteljice (občine) nimajo nobenega vpliva na normative in standarde glede delovanja osnovnih šol. Na drugi strani so po veljavni zakonodaji dolžne zagotavljati pogoje za delovanje šol (učilnice, telovadnice,....) in to iz lastnih sredstev. Ker virov ni, se občine za investicije na področju osnovnega šolstva v mnogih primerih zadolžujejo in s tem omejujejo vire za izvajanje drugih nalog lokalnega pomena. Sofinancerska sredstva na državnem nivoju za te namene so prenizka in ne pokrivajo večine potreb.
 
Izhajajoč iz gornjih razlogov je Občinski svet občine Postojna na svoji 22. seji dne 15.12.2009 sprejel stališča, na podlagi katerih predlaga Ministrstvu za šolstvo in šport RS, da prevzame obveznosti zagotavljanja prostorskih pogojev za delovanje osnovnih šol, v vmesnem obdobju pa naj se čimprej sprostijo evropska in državna nepovratna sredstva, ki bi jih bilo mogoče koristiti v ta namen (V. razpis SVLR-ja, razpisi za energetsko obnovo stavb na področju šolstva, razpisi za uporabo obnovljivih virov energije v objektih na področju šolstva idr).
 
 
*******
 
Služba za odnose z javnostmi občine Postojna


Tiskaj