Občina Postojna
18. sep 2013
Predstavniki DU Postojna pri poslancih

V okviru projekta "AKTIVNO DRŽAVLJANSTVO", ki ga že nekaj časa izvaja Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS), so predstavniki Društva upokojencev Postojna obiskali poslanca Državnega zbora iz Postojne Zvonka Černača in Jerka Čehovina.


»Kot največja organizacija civilne družbe želimo upokojenci preko poslancev DZ predstaviti zakonodajni veji oblasti svoja stališča in poglede za razreševanje določenih družbenih problemov, predvsem tistih, ki imajo bistven vpliv na življenje starejše populacije. Na tokratnih srečanjih so bila izpostavljena predvsem naslednja področja: Pokojninski sistem in izplačevanje pokojnin v naslednjih letih, Zdravstvena reforma in zdravstveno varstvo, Problematika dolgotrajne oskrbe starejših, Problematika odprodaje državnega premoženja in Volilna zakonodaja,« je po srečanjih zapisal predsednik DU Postojna Franc Koščak in predstavil stališča upokojenske organizacije do posameznih izpostavljenih problemov.

»Ta so več ali manj poznana, na kratko pa bi jih lahko strnili v naslednjim: Upokojenci smo za stabilizacijo finančne situacije v državi že do sedaj veliko prispevali, zato je kakršno koli nadaljnje poseganje v to področje nesprejemljivo in se bomo proti takim posegom odločno uprli. Sprejeta pokojninska reforma že deluje, saj se dviga starostna doba upokojevanja ter niža odstotek za izračun pokojnin od pokojninske osnove, prav tako pa je trenutno zamrznjeno usklajevanje pokojnin. Pokojnine so pridobljene pravice in obligacija države, zato jih je dolžna izplačati, pa četudi iz premoženja, ki ga trenutno država še ima. Sicer pa so pokojnine tudi generator tekoče gospodarske aktivnosti, saj se skoraj v celoti prelijejo v potrošnjo, kar ohranja preko 150 tisoč delovnih mest, okrog 12 odstotkov pa preko DDV vrne nazaj v proračun. Zdravstvena reforma mora ohraniti javno zdravstvo kot hrbtenico zdravstvenega sistema. Koncesije naj bi se podeljevale le kot izjema, podeljevalo pa bi jih lahko samo ministrstvo. Sicer pa se lahko zasebna iniciativa  svobodno razvija, s tem da se vključi na podudbo na trgu, ne pa da se prisesa SPIZ. Čim prej naj se sprejme ustrezna zakonodaja o dolgotrajni oskrbi starejšega prebivalstva v smislu izhodišč in priporočil sprejetih v Evropski skupnosti in tozadevne sprejete resolucije, katero je podpisala tudi Slovenija. Pri prodaji državnega premoženja je potrebno iskati strateške partnerje, ki bi bili pripravljeni naša podjetja dokapitalizirati in skozi dokapitalizacijo pridobiti pretežni 50 ali 75 odstotni delež v lastništvu. Dohodek od razprodaje državnega premoženja naj ne bi šel v tekočo potrošnjo, ampak le za razvoj in ustvarjanje novih delovnih mest. Pri eventualni prodaji premoženja Zavarovalnice Triglav  je potrebno upoštevati tudi dejstvo, da so doprinosi iz tega premoženja namenjeni za dolgoročno zagotavljanje sredstev za pokojninsko blagajno, kar je bilo v letu 2007 opredeljeno z referendumom. Glede volilnega sistema, pa upokojenci zagovarjamo sistem, kjer bi bilo del poslancev voljenih v Državni zbor direktno z večinskim glasom, del pa preko strankarske kombinatorike.

Na skupnem razgovoru smo nekje ugotovili, da oba naša poslanca razumeta probleme starejše generacije, ki dosega že skoraj 30 % prebivalstva Slovenije in da bosta ta stališča skušala zagovarjati tudi v parlamentu, ob sprejemanju tozadevne zakonodaje. Ocenjeno je bilo, da so taki občasni stiki s poslanci lahko koristen prispevek k demokratičnem delovanja našega političnega sistema in da bi to lahko postala praksa tudi v bodoče,  posebej takrat, ko se bodo sprejemali zakoni, ki imajo odločilen vpliv na življenje upokojencev,« še navaja v svojem zapisu predsednik DU Postojna Franc Koščak.

Pripravl: MILAN ŠTULC
Foto: FOTO ATELJE POSTOJNA


Tiskaj