Občina Postojna
21. mar 2013
Srečanje Spominčica dobro obiskano

Včeraj, 20. marca 2013, je v sejni sobi Kulturnega doma v Postojni potekalo predavanje z  delavnico na temo spomina, oziroma pozabljanja in prepoznavanja prvih znakov demence ter težav svojcev pri sobivanju z dementnim bolnikom. Srečanje je bilo organizirano v sodelovanju z Občino Postojna in  s Slovenskim združenjem za pomoč pri demenci – Spominčica. Združenje je leta 1997 ustanovil dr. Aleš Kogoj, dr.med., specialist psihiater, sedanji predsednik Spominčice.

 
 
Srečanja so se ob osebju, ki se profesionalno ukvarja z nego dementnega bolnika, udeležili tudi svojci oseb z demenco, osebe, ki imajo mogoče že blage začetne težave s spominom, pa do posameznikov, ki si želijo pridobiti ali razširiti znanje o tej vse pogostejši, pa vendar še vedno "tabuizirani" bolezni.


 
Svojci bolnikov z demenco so med seboj povezani v organizaciji SPOMINČICA - SLOVENSKO ZDRUŽENJE ZA POMOČ PRI DEMENCI. Društvo deluje na področju izobraževanja, svetovanja in ozaveščanja širše javnosti ter pomočjo svojcem bolnikov z demenco. 

»Nov, sodobnejši pristop druženja svojcev dementnih bolnikov, ki se je uveljavil po evropskih državah pod imenom Alzheimer Cafe, smo v Sloveniji prvič organizirali konec julija leta 2012. To je neformalno, sproščeno druženje svojcev, ki se organizira na različnih mestih, z namenom skupnega druženja svojcev in strokovnega osebja. Na takih druženjih  se seznanijo, izmenjujejo izkušnje in posvetujejo, kako živeti in skrbeti za bolnika z demenco. Na ta način se svojci dementnega bolnika lažje izognejo izgorevanju, ki je pogost pojav pri tej več let trajajoči neozdravljivi bolezni. To je predstavila pobudnica Alzheimer Cafe v Sloveniji gospa Štefanija L. Zlobec,« so po srečanju povedali v društvu Spominčica.

 


Na območju južne primorske pa so kot  članice  slovenskega združenja za pomoč pri demenci aktivne PRIMORSKE SPOMINČICE, pod vodstvom zdravnice mag. dr. Tatjane Cvetko, ki je tokrat svoje znanje, izkušnje in dobro voljo delila z udeleženci predavanja v Postojni. Poudarek je dala zlasti na prepoznavanje prvih znakov demence, saj nam to omogoči pravočasno zdravljenje in s tem počasnejše napredovanje bolezni ter s tem kvalitetnejše življenje tako za bolnika v domači oskrbi kot njegove svojce ali negovalce.


Ob koncu srečanja so za vse prisotne, za vse generacije, pripravili vaje za urjenje spomina pod vodstvom Jasmine Lambergar, univ.dipl. teol., ki so potekale v prijetnem, sproščenem vzdušju. Vaje za spomin in pozornost so namenjene kot preventiva vsem, ne glede na starost, in posebej tistim, ki imajo motnje spomina ali zgodnjo demenco.

Ob zaključku srečanja je bila z enako mislijo, z enakim ciljem vseh prisotnih, »olajšajmo življenje sebi in drugim, podajmo si roke«, napovedana ustanovitev SKUPINE ZA (SAMO)POMOČ tudi v Postojni. Delovala naj bi predvidoma vsak 2. torek v mesecu ob 18.00 uri.


Podrobne informacije na tel. 040 899 743 med 19.00 in 20.00 uro.

Pripravil: MILAN ŠTULC
Foto: FOTOATELJE POSTOJNA


Tiskaj