Občina Postojna
Šport na Postojnskem (iz knjige Edvarda Progarja st.)

Šport na Postojnskem ima že dolgoletno tradicijo, najstarejši dokument govori o strelstvu in sicer o strelskem klubu, ki je novembra 1852 zaprosil za dovoljenje za nadaljnji obstoj.
Prvi nogometni klub naj bi v Postojni obstajal že leta 1910, prvo tekmo naj bi odigrali leta 1926, medtem ko je prva kolesarska tekma v Postojni potekala že 1923. leta. Postojnsko letališče so začeli graditi leta 1928. Začetki smučanja na Postojnskem segajo v leta po prvi svetovni vojni, v leto 1920, leta 1929 pa je bila organizirana že prva tekma štafet.

Šport na Postojnskem je med drugo svet. vojno zamrl, takoj po osvoboditvi pa so se pričeli zbirati navdušenci letalstva, nogometaši in pa košarkarji. Postojnski nogometaši so nastopili v prvi slovenski ligi, košarkarji, ki so svoj klub ustanovili l. 1946, pa so se na svoji prvi tekmi pomerili z Beograjsko “Crveno zvezdo”. Zanimiv je podatek, da so ob odprtju Vojkove koče leta 1949 košarkarji tam odigrali tekmo.

Po letu 1950 so pričeli z delovanjem tudi drugi Postojnski klubi: Taborniki l. 1951, TVD Partizan, ki je gojil orodno telovadbo, košrko in odbojko leta 1952, strelci od leta 1953 dalje, leta 1955 je bila ustanovljena ribiška družina, 1956 stralska družina v Pivki. Leta 1960 sta nastala balinarska kluba Sovič in Železničar. Pozneje so delovali tudi športi kot rokomet, pa odbojka, drsanje, boks, rokoborba, judo, plavanje, gimnastika itd.

Najboljši športniki
Iz Postojne je izšlo kar nekaj odličnih športnikov, državnih prvakov in celo olimpijskih prvakov, kot je Rajmond Debevec, ki je izšel iz Postojnske strelske šole, njegov prvi trener pa je bil Edvard Progar. Rajmond Debevec je v svoji karieri zbral kar 24 zmag za svetovni pokal, dvakrat je bil evropski prvak, pa svetovni prvak in rekorder s puško in samostrelom. Dvakrat je bil proglašen za najboljšega strelca na svetu (leta 1991 in 1993). Krona vsega je bil naslov olimpijskega prvaka.

Naj naštejemo še druge športnike, ki so bili večkratni državni prvaki in člani drž. reprezentance: Borut Bilač, Jože Požar, Zlatko Šantelj, Dejan Koren, Rudi Valenčič, Marjan Malec, Evgen Bubnič, Darko Bizjak, Sašo Paternost, Oskar Cergol, Tomo Tiringer, Dejan Miloševič, Izidor Požar, Sašo Paternost, Miran Bizjak, Robert Dekanj, Matjaž Šuligoj. 

Športna igrišča
Postojna je ena izmed redkih občin v Sloveniji, ki se ponaša s tako pestrim izborom športnih igrišč. Postojnski športni park je kot prvi v Sloveniji imel tartan, več športnih dvoran imajo tako osnovne kot srednje šole in upokojenci. Postojna ima dve strelišči, tako MK kot zračno, bazen, odprta balinišča in eno zaprto balinišče, kegljišče, trim stezo, pa teniško igrišče, smučarski center, igrišče za in-line hokej, športna igrišča v Pivki jami (tenis, bazen, igrišče za odbojko na mivki, namizni tenis in košarkaško igrišče). V Razdrtem je rekreacijski center, v Rakitniku pa športno letališče.

V Postojni je bilo že več državnih prvenstev, tako strelcev, kegljačev, košarkarjev, lokostrelcev, balinarjev, atletov, dvigalcev uteži, karateistov in celo hokejistov na rolerjih.

Kje je Postojnski šport sedaj?
Zelo so aktivni kegljači, pa strelci, košarkarji, nogometaši, karatejisti, taborniki, letalci, in-line hokejisti, balinarji, motociklisti in v avtomobilizmu, planinarstvu, bridžu in atletiki, dviganju uteži, konjeništvu in lokostrelstvu. Po velikih uspehih moštvenih športov v preteklosti, se po težavah in izpadu v nižji rang tekmovanja znova vzpenjata košarka in nogomet. Nogometašem se je prav v letošnjem letu uspelo uvrstiti v tretjo Slovensko ligo. Velik uspeh so po komaj dveh letih obstoja dosegli Postojnski in-line hokejisti z uvrstitvijo v I. ligo.

Edvard Progar, avtor nastajajoče knjige "Vse o športu na Postojnskem"



Tiskaj