Občina Postojna
3. dec 2012
Na obisku pri Mateji Premrl

O kreativni ustvarjalnosti Postojnčanke Mateje Premrl, mlade in nadvse obetavne oblikovalke tekstilij, smo v zadnjem času lahko slišali, videli in prebrali marsikaj zanimivega. Matejo smo kot polno angažirano ustvarjalko, med drugim tudi kot vodjo šiviljskih delavnic v organizaciji MCP-ja Postojna, lahko spoznali pred nekaj meseci v intervjuju našega Postojnskega prepiha. Letos poleti so pod krošnjami parka festivalsko vzdušje popestrili njeni igrivi ležalniki in kolekcija multifunkcionalnih kimono oblačil. Zadnja lepa novica pa je gotovo še ena v vrsti pohval za njeno raznoliko in inovativno delo. Na nedavnem Pohištvenem sejmu Ambient Ljubljana je namreč v okviru razstave in borze Top ideje prejela nagrado dobra ideja za oblikovanje linije tekstilnih izdelkov namenjene otrokom in domu. Sicer pa Mateja ravno v tem času zaključuje študij na Naravoslovno tehniški fakulteti v Ljubljani na oddelku ta tekstilstvo. V prazničnem decembru spet pripravlja dobrodošle šiviljske delavnice – od šivalnega stroja do prvega izdelka, obleke in še veliko več.

 

Domišljijski svet Matejinih izdelkov odlikujejo domiselne rešitve, prikupne oblike, radoživa figuralike in živahne barve.

O nagradi in nasploh ustvarjalnosti nam je povedala naslednje:

»Top ideje je borza in razstava izdelkov s področja bivanjske kulture, ki jo je bilo moč videti letos tretjič v okviru pohištvenega sejma Ambient Ljubljana. Namen razstave je predstavitev mladih oblikovalcev in njihovih idej tako obiskovalcem kot tudi proizvajalcem pohištva in notranje opreme ter povezovanje z njimi z namenom vključitve teh izdelkov v proizvodnjo. Strokovnjaki s področja oblikovanja so izmed nekaj več kot dvajset predstavljenih del izbrali tri izstopajoče po kriterijih: inovativnost, funkcionalnost, sodoben izgled ter dodana vrednost. Tem je komisija podelila nagrado Dobra ideja. Ena izmed treh nagrajenih sem bila tudi sama. O moji kolekciji tekstilnih izdelkov za dom in otroke KEKOKO so zapisali: Gre za družino izdelkov iz tekstila, kjer je oblikovalka dobro upodobila grafični del in združila v celoto s produktnim delom izdelka. Izdelki so igrivi, večplastni, didaktični… in zanimivi za trg.

Ideja za kolekcijo KEKOKO izhaja iz slovenskih mitov in legend. Mitološki junaki so nenavadna bitja, ki so si jih naši predniki izmišljali z namenom lažjega soočanja z naravnimi pojavi in nevarnimi zvermi, ki jih niso razumeli. Tako so poznali pol kače – pol ženske, pol ženske – pol ribe, pol kače – pol zmaja…To idejo spreminjanja junakov sem uporabila v svoji tekstilni kolekciji v samem funkcioniranju izdelkov in tudi v grafični podobi. Tako je izdelek lahko torba, enoplastna ali večplastna, manjši ali večji vzglavnik ali pa igrača oz. junak, ki ga po lastni zamisli sestavimo.

Kolekcijo Sodobni kimono je bilo moč videti letos poleti na modni razstavi Od ideje do izvedbe v Mestnem parku v okviru festivala Zmaj’ ma mlade. Preko razstavljene kolekcije Sodobni kimono sem obiskovalcem poskušala predstaviti proces oblikovanja oblačil. Poskušala sem poudariti, kako pomembna je zgodba, ki je oblikovalca napeljala k oblikovanju izdelka in ki je prav zaradi te zgodbe poseben in zanimiv, drugačen od drugih.


Oblačila iz kolekcije Sodobni kimono izhajajo iz krojev japonskega kimona. Kroji so izpeljani iz kvadrata, tako kot pri klasičnem japonskem kimonu, le, da ta velika kvadratna površina blaga v tem primeru ni namenjena pripovedovanju zgodovine temveč poigravanju z razmerji kvadrata in s tem odprtinami za roke in telo. Na ta način se gradijo nove silhuete in nastajajo nove, drugačne možnosti nošenja teh sodobnih kimonov. Tako določena oblačila iz kolekcije ponujajo več različnih načinov nošenja oblačila in s tem vedno drugačen izgled. Eno samo oblačilo ponuja tudi 4 ali več možnih načinov nošenja. Tako je uporabno za različne priložnosti, seveda z ustrezno kombinacijo drugih oblačil in modnih dodatkov in tudi za različne tipe postave. Z določenim načinom nošenja tega kimona lahko poudarimo ali pa skrijemo del telesa. Materiali in vzorci variirajo glede na sezono. Večinoma pa so to bombažna, bambusova, viskozna ali volnena pletiva, ki jih je enostavno vzdrževati.  Kolekcija je torej namenjena vsem ženskam, ki želijo kljub pomanjkanju časa izgledati lepo, zanimivo in vedno drugače z enim samim oblačilom. Kimono si lahko oblečete za na poslovni sestanek v visokih petah ali za na sprehod po mestu v »supergah«.

 
Natečaj za Zmajev ležalnik in razstava ležalnikov v Knjižnici pod krošnjami.

V sodelovanju z Mladinskim centrom Postojna je sredi poletja organizirala brezplačne likovno šiviljske delavnice, kjer so izdelovali tekstilne naslone za ležalnike na temo Zmaj' ma mlade. Iz Srednje gozdarske in lesarske šole so prispevali lesena ogrodja za ležalniki, lokalne trgovine in obrtniki pa so prispevali tudi nekaj blaga (Trgovina Soča, Pivka; Tapetništvo Furlan -  Hruševje). Da je bil natečaj uspešen zagotovo dokazujejo pozitivni odzivi obiskovalcev razstave ter povpraševanje po nakupu ležalnikov.


»Ta razstava je lep primer, kako lahko s sodelovanjem tudi v teh kriznih časih zelo dobro delujemo. Ležalnike je SGLŠ predstavila na letošnjem pohištvenem sejmu Ambient. Za sodelovanje bi se poleg že omenjenih zahvalila še vsem avtorjem, ki so za natečaj izdelali tekstilna naslonjala: Alenki Mihelj, Damjani Meze, Alenki Počkar, Boštjanu Primc, Maji Širca, Nikoli Đorđevič, Mirjani Batis, Tatjani Hvala, Katarini Horaček, Jerneju Milharčič in Moniki Zajc, katere ležalnik je po izboru glasovalcev zmagal«.


 

Šiviljske delavnice


Šiviljske delavnice se začnejo 8. decembra v Mladinskem centru Postojna. Udeleženci z izdelavo praktičnih izdelkov osvojijo osnove šivanja in krojenja. Možne so prijave na posamezne delavnice in tudi na cel sklop delavnic. Teme delavnic so: Spoznavanje šivalnega stroja in šivanje obešanke s predalčki, Božični copatki, Medvedek iz starega puloverja, Prav posebna majčka, Pustni kostum, Patchwork prevleka za blazino, Torba, Krilo po meri, Obleka brez rokavov. Delavnice so z obvezno udeležbo prve delavnice primerne za začetnike kot tudi za tiste, ki so že upravljali s šivalnim strojem. Več o samih delavnicah, pripomočkih, prijavah in ceni: www.mcp.si

Pripravila: POLONA ŠKODIČ
Uredil: MILAN ŠTULC

 


Tiskaj