20.
mar
2009
| Dan artilerije Slovenske vojske |
Slovenska vojska si je za obeležitev Dneva artilerije izbrala 23. marec - dan ko se je rodil pionir sodobne artilerije baron Jurij Vega.
Jurij Vega je bil izvrsten znanstvenik, matematik, artilerijski častnik, profesor na vojaški akademiji na Dunaju, konstruktor artilerijskih orožij, avtor mnogih tehničnih artilerijskih priročnikov ter izvrsten strateg. Artileriji se je najbolj zapisal s prvimi balističnimi tablicami opisanimi v 3. in 4. zvezku Predavanj iz matematike, v katera je vključil tudi praktična navodila za metanje bomb. Obenem je razvil še balistične enačbe za izračunavanje elevacijskega kota, naboja, začetne hitrosti, deformacije parabole in dometa. Slednje so še danes osnova pri izvedbi artilerijskih streljanj v vseh svetovnih vojskah.
V Sloveniji se je prva artilerijska enota oblikovala v 76. protioklepni divizion, ki je bil ustanovljen leta 1992 v Murski Soboti. Leto kasneje pa je bil v Postojni ustanovljen 46. topniški divizion kot druga artilerijska enota in prva takšna enota za podporo. V tistem času je bil določen Dan artilerije, ki so ga prvič praznovali 22. marca 1996 v Postojni, hkrati pa je sledilo tudi preoblikovanje 46. topniškega diviziona v 460. artilerijski bataljon (AB). Bataljon zagotavlja neposredne artilerijske podpore taktičnim in združenim enotam SV, obenem pa je lahko tudi angažiran v okviru zaščite in reševanja, kot tudi z namenom zavezništva.
Aritlerija SV je danes sodoben rod kopenske vojske, ki ga odlikuje velika ognjena moč. Sposobni so izvesti nenaden, močan, točen in učinkovit artilerijski ogenj in sodelovati v protioklepnem, protidesantnem in protiartilerijskem boju.
460. AB SV je letošnjo proslavo pripravil v petek, v Vojašnici barona Andreja Čehovina v Postojni, na njej pa je kot slavnostni govornik nastopil namestnik poveljnika sil SV Vojteh Mihevc (na fotografiji spodaj).
Da je pomen vojske vedno nesporen, čeprav se tega v polnosti zavemo šele, ko jo potrebujemo je v nagovoru poudaril župan občine Postojna Jernej Verbič (zgoraj) in dodal, da ''v trenutku, ko je ogroženo naše življenje ali način življenja, spoznamo kako dragocena je svoboda in kako udobno si lahko v njej oblikujemo svoj vsakdan. Biti del vojske je zato tudi poslanstvo, ki ga včasih premalo cenimo''.
In čeprav vedno upamo, da vojske ne bomo potrebovali je veliko lažje živeti z zavestjo, da je v primeru nevarnosti vedno pripravljena, da ohranja svobodo in ostale pridobitve, ki jih je človek v svoji tisočletni zgodovini ustvaril, je še opomnil župan.
Ob priložnosti proslave je polkovnik Mihevc podelil priznanja nekaterim pripadnikom Slovenske vojske za predanost vojaškemu poklicu in kvalitetno delo v vojski.
In, ker je Postojna že dolgo povezana z vojsko in je, za prispevek Občine Postojne k razvoju in ugledu Poveljstva sil ter podrejenih poveljstev in enot, polkovnik Mihevc, v imenu brigadirja Alana Gederja, podelil zahvalno priznanje (v prilogi) tudi županu Verbiču.
Župan Verbič v družbi polkovnika Mihevca, majorja Pavkoviča in podpolkovnika Anželja.
|