Občina Postojna
12. dec 2005
Srečanje Vlade RS z župani vseh slovenskih občin v Postojni

Lokalna samouprava je za sedanjo vlado ena bistvenih razvojnih dejavnosti, zato se bo trudila za izboljševanje stanja na tem področju ter za zagotavljanje dejanske ustavne vloge lokalnih skupnosti, torej njihove avtonomnosti, je v uvodu k današnjemu srečanju z župani slovenskih občin poudaril predsednik vlade Janez Janša. Zbranim županom je zagotovil, da je eden izmed ciljev sedanje vlade ustanovitev pokrajin, ki jo bodo poskušali doseči z ustavnimi spremembami.
"Sedanja vlada ima nekoliko drugačen pogled na lokalno samoupravo, kot ste bili morda navajeni doslej," je župane nagovoril Janša. Zanjo je lokalna samouprava ena bistvenih razvojnih dejavnosti, njeno funkcioniranje pa je odvisno tudi od stanja v državi. Vladna politika bo šla v smer izboljševanja področja lokalne samouprave in zagotavljanja njene dejanske ustavne vloge.
Ustavni okvir namreč lokalnim skupnostim zagotavlja avtonomnost. Po Janševih besedah zato ni prav, da državna raven določa delovanje lokalnih skupnosti z različnimi predpisi. Tako ni pristojnost vlade, da posega v razmerja lokalnih proračunov ali da določa višine plač županov.


Nekatere pristojnosti lokalnih skupnosti se bodo na novo določile z ustanovitvijo pokrajin. Po Janševih besedah je ravno ustanovitev pokrajin eden izmed ciljev vlade v tem mandatu. Trudili se bodo, da so do ustanovitve pokrajin pride z ustavnimi spremembami, v tem primeru bi bile pokrajine ustanovljene že v tem mandatu.
Če pa spremembe ustave ne bodo mogoče (zanje je namreč potrebna dvotretjinska večina v državnem zboru), pa bo vlada pokrajine poskušala pokrajine ustanoviti znotraj obstoječega ustavnega okvira. V tem primeru bo do konca mandata pripravljen postopek za njihovo ustanavljanje, je še zatrdil premier.
Predsednik vlade se je v svojem nagovoru dotaknil tudi splošnega stanja v Sloveniji in vladnega okvira gospodarskih in socialnih reform. Tako je po njegovih besedah vlada dosegla solidno gospodarsko rast, znižala inflacijo in nekoliko tudi raven brezposelnosti. Največ je dosegla na področju racionalizacije javne porabe.
Socialne in gospodarske reforme pa so po njegovih besedah neizogibne, zavedanje o nujnosti reform je tudi del splošne evropske zavesti. Slovenija je del evropskega okolja, ki želi ohraniti princip trajnostnega razvoja, katerega temeljna podlaga, ne pa tudi končni cilj, je gospodarski razvoj.
Zavest o tem, da moramo tudi mi nekaj storiti, je po Janševih besedah počasi začela prodirati pred približno dvema letoma, ko se je začela pripravljati strategija razvoja Slovenije, ki jo je nova vlada dokončala. Ker je ob sprejemanju strategije vladalo splošno soglasje, je Janša začuden nad nasprotovanjem vladnim reformam, ki so konkretizacija strategije.

Vladne reforme sicer županom predstavljata še vodja vladnega odbora za reforme Jože P. Damijan in nacionalni koordinator za izvajanje lizbonske strategije Janez Šušteršič. V nadaljevanju srečanja bodo župani s predstavniki vlade razpravljali o aktualnih problemih na področju lokalne samouprave ter se seznanili z zakonodajnimi novostmi na tem področju.
Poleg premiera Janše se srečanja z župani med drugim udeležujejo minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivan Žagar, minister za javno upravo Gregor Virant ter minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič.


Tiskaj