5.
jun
2013
| Obrazi Afrike |
Na mednarodni dan muzejev so v Notranjskem muzeju Postojna odprli razstavo Obrazi Afrike oziroma tri razstave: gostujočo razstavo Slovenskega šolskega muzeja »Šola – ključ za razvoj; šolarji Angole, Malavija in Gane« avtorjev - prostovoljcev v omenjenih državah: Tomaža Gorenca, Polone Logar (Koželj) in Tine Palaić, in dve napovedni razstavi avtorice Magde Peršič: Slovenia Bois ter Pozdrav iz Afrike.
V sklopu otvoritve je nastopila glasbena skupina Sankofa, ki črpa svojo ustvarjalnost iz afriške tradicije; za obiskovalce pa smo pripravili tudi pokušino ganske hrane.
22. maja smo v okviru spremljajočih dogodkov ob razstavi Obrazi Afrike oziroma napovedni razstavi Slovenia Bois predstavili film Slovenia Bois, avtorjev Marka Černiča in Braneta Piliha iz leta 1986. SB je bilo slovensko lesno podjetje, ki je v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja delovalo v Bayangi in bilo s 500 in več zaposlenimi največje podjetje v Centralnoafriški republiki. Predstavitvi filma je sledil zanimiv in aktualen pogovor z bivšimi delavci v tem podjetju.
29. maja smo v okviru spremljajočih dogodkov ob razstavi Obrazi Afrike gostili pisateljico Sonjo Porle (Črni angel, varuh moj; Barva sladke čokolade) s predavanjem »Spoštuj drobižke!: O igračah iz Afrike«. Seznanili smo se s t. i. novodobnimi igračami, narejenimi iz industrijskih odpadkov, za razliko od etničnih, ljudskih igrač, npr. lutke Akwaba v Gani. Udeleženci smo imeli edinstveno priložnost igrače iz avtoričine - največje slovenske zbirke igrač iz različnih držav Afrike, videti v živo in jih tudi otipati.
Slovensko lesno podjetje Slovenia Bois je v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja delovalo v Bayangi in je bilo s 500 in več zaposlenimi največje podjetje v Centralnoafriški republiki. Na razstavi »šola – ključ za razvoj;…« skozi štiri tematske sklope – šolski prostor, šolski pripomočki, šolske uniforme in prosti čas, spoznavamo preživljanje dneva angolskih, malavijskih in ganskih otrok.
Razstava Pozdrav iz Afrike na eni strani predstavlja akulturacijo Rdečih ljudi – N'coakhoe oziroma Basarwa, bolj znani kot Sani, Grmičarji oz. Bušmani, v okviru projekta Kuru Development Trust v bocvanski puščavi Kalahari; na drugi strani pa edinstvene etnične skupine v dolini Omo na jugu Etiopije. Obojim je skupno, da so do nedavna živeli skoraj enako kot njihovi predniki pred stoletji, danes pa se njihovo naravno in kulturno okolje spreminja zaradi državnih in mednarodnih, globalnih interesov.
Zapisala: MAGDA PERŠIČ
Foto: FOTO ATELJE POSTOJNA |