Zavod Oreli obeležil 5. obletnico delovanja z mislijo: »Prostovoljstvo pomeni prisluhniti sočloveku in ga podpreti, ko je v težavah«
13.11.2015
Podžupan Igor Žavbi se je popoldan v imenu Občine Kamnik skupaj z ministrico za kulturo mag. Julijano Bizjak Mlakar, vodjo Oddelka za družbene dejavnosti mag. Ivanom Kendo, svetovalkoza pravne zadeveKatjo Kunstelj in direktorico Zavoda Oreli Martino Ozimekudeležil praznovanja 5. obletnice delovanja Zavoda Oreli. Zavoda, ki tako že okroglih pet let vestno skrbi za pristno medgeneracijsko solidarnost in povezovanje.
Delo Zavoda Oreli, ki je ob podpori Občine Kamnik začel delovati v letu 2010, je priprava programa različnih aktivnosti, kjer vsakdo lahko najde nekaj koristnega zase (aktivnost, ki ga veseli). V okviru Zavoda na Tomšičevi ulici v Kamniku deluje Svetovalna pisarna za starejše občane, ki je namenjena povezovanju ljudi različnih generacij, izmenjavi izkušenj ter pridobivanju novih znanj, ki prinašajo zadovoljstvo za kvalitetno preživljanje časa. Med udeleženci se splete veliko prijateljskih vezi, majhne stvari, kot so prijazen stisk roke, odprt in sproščen pogovor, smeh, broška, lepo oblikovana voščilnica, zvezek, preproste papirnate vrečke, lepo zaigrana ali zapeta pesem, pa vsekakor polepšajo dan vsakemu, ki prosti čas preživi v Svetovalni pisarni za starejše.
Zbrane je ob slovesnem dogodku v Restavraciji Arboretum sprva pozdravila direktorica Martina Ozimek, ki se skupaj s svojimi sodelavci trudi vzpostaviti in ohranjati vez med starimi in mladimi: »Pet let je lahko veliko ali pa malo. Delo s prostovoljci nas veseli, saj lahko na mnogo načinov opazujemo življenje in dogodke, ki se nam dogajajo – tako vesele kot tudi žalostne. Moje delo na področju prostovoljstva se je začelo približno petnajst let nazaj. Najprej nabiranje strokovnega znanja, nato ustanovitev ene skupine mladih prostovoljcev – osnovnošolcev. Odziv otrok je bil zelo velik – že v letu dni se je iz ene skupino rodilo pet novih. Mladi so radi hodili na naša srečanja, kjer smo se pogovarjali in učili biti dobri prostovoljci. Mladi so povedali, kaj potrebujejo oni, njihovi starši in stari starši. Če smo v skupino vložili približno 70 odstotkov dela, je tudi skupina vrnila v okolje 30 odstotkov prostovoljnega dela. Mladi iz osnovne šole so se želeli srečevati v prostovoljskih skupinah še kasneje, v srednji šoli in na fakulteti – z namenom pomagati drugim, se sami lepo imeti in pridobivati različne kompetence za bolj kakovostno življenje. Čas je zorel, aktivnosti je bilo več, več organizacije, več dela in skrbi. Ob podpori Občine Kamnik smo februarja leta 2010 ustanovili Zavod Oreli.«
Več o delovanju Zavoda Oreli je pripovedoval Roman Rener: »Kmalu so nas opazili tudi drugi zunaj naše občine, KAD, ZDUS, FIŠ, FSD in druge fakultete, željni smo bili znanja in odprti za sodelovanje. Potem smo prejeli nagrado za naj prostovoljski projekt in kar naenkrat smo se znašli v reviji Naša žena in Ministrstva za delo. Kot dobrotniki leta smo izvedli približno 50 različnih modulov. Na kaj smo danes najbolj ponosni? Na veliko število prijateljev in prostovoljcev, sodeluje tudi srednja generacija in široka mreža institucij, s katerimi sodelujemo, v Kamniku je takih kar 14 institucij. Seveda, razvili smo informacijsko točko za starejše, module Prostovoljec in Mnenja, odprli svetovalno pisarno za starejše, izvedli okoli 50 modulov različnih izobraževanj, izdali smo knjižico in več zgibank, projekt poslovnih načrtov za ranljive skupine/starejši, mladi, invalidi, brezposelni. Naš občinski model je citiran kot vzorčni na državnem in mednarodnem nivoju. »Kamniški model za reševanje potreb starejših« je bil predstavljen v Helsinkih (Finska), v juniju 2013. Vendar želimo ostati realni in skromni. Našli smo veliko podpornikov. Preko dela na terenu vidimo, da je najtežje, če si v starosti sam. Velikokrat smo ob osebah, ki potrebujejo pomoč: poslušamo, se pogovarjamo, kaj malega pomagamo, popravimo računalnik, pokosimo travo, obrežemo živo mejo, izpolnimo obrazce, spremljamo k zdravniku. V prihodnosti želimo razvijati dobre storitve, kot so e- računalniški svetovalec, izvajati še več izobraževanj za kvalitetno življenje v starosti in podobno. Za konec pa kratka in življenjska zgodba: Starec sedi na klopi, prisede otrok. Sedita brez vsake besede. Starši vprašajo otroka: »Kaj si delal na klopi s starim gospodom?« Odgovori: »Pomagal sem mu jokati.««
Sožitje med starostjo in mladostjo ter trud Zavoda Oreli, je v svojem govoru poudaril podžupan Igor Žavbi: »Zavod Oreli skupaj z direktorico Martino Ozimek in vsemi zaposlenimi, pa ne le njimi, predvsem prostovoljci, ki so resnično pomemben člen delovanja kamniškega zavoda, danes upravičeno ponosno praznuje 5. obletnico delovanja. S tesnim stikom starejše in mlajše generacije pišete zgodbe uspeha in nam vsem dajete dober zgled, kako pomembno je povezovanje in, kako pomembno je aktivno preživljanje časa v tretjem življenjskem obdobju. Starejšim občankam in občanom naše občine tako kažete, da je starost še vedno smiseln del življenja in da, čeprav je drugačna, lahko ravno z vašo pomočjo sodoživljajo in vpijajo mladostne razsežnosti življenja. Za to iskrena hvala. Hvala vsem, ki skupaj z Zavodom Oreli pišete zgodbo uspeha. Nepozabno zgodbo za vse nas. Nepozabno zgodbo za mnoge starejše občanke in občane naše občine. Nepozabno zgodbo in izkušnje za vse mlade prostovoljce, ki vsak dan občutijo pristna in zrela čustva.« S košarico dobrot pa jim je zaželel uspešno nadaljevanje poti še nadaljnjih pet let in več.
Ministrica za kulturo mag. Julijana Bizjak Mlakar pa je v svojem nagovoru med drugim poudarila, kako pomembno je medgeneracijsko povezovanje ter dodala: »Redkokdaj imam priložnost, da srečam na prireditvah toliko znanih obrazov. Izredno sem vesela, da sem danes tukaj. Tudi zato, ker si prostovoljstvo zasluži posebno pozornost. Morda prav danes, ko se srečujemo tudi z begunsko krizo, velja temu področju nameniti posebno pozornost. Ravno tako pa je potrebno ob današnjem dogodku nameniti posebno pozornost tistim ljudem, prostovoljcem, ki s svojo humanostjo in solidarnostjo delujejo v okviru Zavoda Oreli. Iskreno vam čestitam, posebej tudi vodstvu, ki je zmogel vso to energijo, da lepša življenje v občini. Moji občini. Želim vam uspešno delo še naprej, še več prostovoljcev in še več navdušenja tudi v nadalje.«
Ob tej priložnosti so bile podeljene zahvale institucijam, ki Zavodu Oreli vseh pet let delovanja zvesto stojijo ob strani in z njim, z roko v roki, peljejo uspešno zgodbo medgeneracijskega povezovanja. Posebne zahvale pa so bile podeljene predvsem prostovoljcem, brez katerih Zavod Oreli vsekakor ne bi bil to, kar je – zavod, kjer se pletejo mnoge zanimive zgodbe in vse z enim samim namenom, z namenom pomagati.
Za glasbeno popestritev dogajanja je poskrbela Klapa Mali grad, za vezno besedo pa prostovoljca Zavoda Oreli Ema Oslonik in Leopold Rener.