Mali grad

V Kamniku nagradili delo v športu in športne dosežke za leto 2015

29.02.2016

 

V Kamniku nagradili delo v športu in športne dosežke za leto 2015Dokaz, da šport ljudi združuje je bila današnja polna dvorana Doma kulture Kamnik, kjer je popoldne potekala slavnostna podelitev priznanj v športu za leto 2015. Najboljši športniki in športni delavci, ki so člani klubov in društev iz občine Kamnik ali pa občani občine, ki so člani drugih klubov, so iz rok župana Občine Kamnik Marjana Šarca, direktorice Zavoda za turizem in šport v občini Kamnik Božene Peterlin, podžupana Občine Kamnik Mateja Slaparja in predsednika Športne zveze občine Kamnik Braneta Golubovića prejeli priznanja za svoje uspešno športno delo in športne dosežke v preteklem letu. Ob tej priložnosti pa je posebno zahvalo prejel Tomaž Humar, ki se je pred kratkim vrnil s kolesarske poti okoli sveta.

»Slovenci slovimo kot športni narod. Ne glede na majhnost smo v športnem merilu veliki. Kamorkoli nas ponese pot, še v tako oddaljene kraje nas velikokrat prepoznajo in znajo umestiti na zemljevid sveta ravno zaradi uspehov naših športnikov. Športniki ste glavni ambasadorji naše države in tudi našega mesta. Občina Kamnik se ponaša z velikim številom uspešnih, vrhunskih, mednarodno priznanih športnikov in prav vsako leto ima komisija pri izboru najboljšega športnika pred seboj velik izziv, kako izbrati najboljše med najboljšimi. Razveseljuje dejstvo, da imamo iz leta v leto več uspešnih športnikov tudi med mladimi, tako da se Kamniku še naprej piše svetla športna prihodnost. Danes je priložnost, da se zahvalimo tudi vsem tistim ki stojite za športniki. V prvi vrsti ste to starši, stari starši, partnerji, športni delavci, sponzorji. Brez vas vseh bi bilo velikokrat nemogoče športnikom dosegati vrhunske rezultate in s svojo podporo soustvarjate uspehe naših športnikov. V čast mi je, da lahko danes v naši sredini pozdravim tudi Tomaža Humarja mlajšega, ki se je po več kot 200 dneh kolesarjenja po vseh petih celinah včeraj vrnil nazaj domov. Tomaž, dobrodošli doma! Za konec bi želela izreči še iskrene čestitke današnjim nagrajencem, vsem ostalim športnicam in športnikom pa želim uspešno in zdravo športno leto,« je v svojem govoru poudarila direktorica Zavoda za turizem in šport v občini Kamnik Božena Peterlin.

Župan Marjan Šarec pa je zbrane nagovoril z naslednjimi besedami: »Šport zahteva disciplino, odrekanje in celega človeka. Kdor ima otroke ve, da se vzgoja začne že v najzgodnejših letih. Tisti, ki ste danes tukaj, starši in sorodniki ter vsi, ki se veselite uspehov vaših in naših športnikov, dobro veste, koliko truda, ur in tednov je potrebnih, da mlad športnik doseže rezultate, znane širši javnosti. Pred tem za javnost športnik ne obstaja. Za javnost začne obstajati takrat, ko je prvi, ko je najboljši. V zadnjem času veliko govorimo o uspehih Petra Prevca in o drugih športnikih, ki so ponos tega naroda. Šport je tisti, ki nas razveseljuje, nas navdaja s ponosom in veseljem. Vsaka občina, tudi občina Kamnik, je tisti prvi kraj, kjer se začnejo kaliti športnice in športniki. V lokalnem okolju se rojevajo najprej mladi talenti, ki jih je potrebno odkriti, potem pa se začnejo treningi. Danes smo tukaj zato, da vam vsem izrečemo priznanje in zahvale za vaš vsakodnevni trud. Da pa ne bi mislili, da vas imamo radi in vas podpiramo samo takrat, ko zmagujete, ko ste prvi in ko je lepo, vedeti morate, da smo z vami v mislih tudi takrat, ko ne gre vse po načrtih in se vam zdi, da je vse zaman, ko ste na robu obupa in se sprašujete, ali ima vse sploh še smisel. Ima smisel! In zato je danes ta prireditev namenjena vam, da vam to potrdimo. Seveda pa ne bomo nikoli vedeli, koliko truda ste vložili v vaše športno udejstvovanje in koliko ste morali pretrpeti za to, da ste danes najboljši. Med nami danes pozdravljam tudi Tomaža Humarja, ki je prekolesaril svet. Lahko bi rekel, da je Kamnik mesto ekstremistov. Takšnih pravih. Športnih. Takšnih ekstremistov, ki se ne ustavijo, ki grejo naprej in potem tudi dosežejo svoj cilj. Tako je tudi Tomažu uspelo. Na svoji poti je zbolel in doživel marsikatere druge tegobe. A ni obupal. Gnal je pedala naprej za to, da je danes lahko tukaj, v domačem Kamniku. Iskrene čestitke! Spoštovane športnice, spoštovani športniki in vsi sodelujoči, tudi vam iskrena hvala, z željo po nadaljnji uspešni športni poti.«

Komisija je letos izmed 99 prejetih prijav izbrala 52 dobitnikov priznanj, kar pet več kot leto prej, obrazložitve njihovih dosežkov pa si lahko preberete tukaj.

Pred podelitvijo glavnih nagrad večera sta župan Marjan Šarec in direktorica Zavoda za turizem in šport v občini Kamnik Božena Peterlin posebno priznanje podelila neobičajnemu 19-letniku, ultramaratonskemu kolesarju Tomažu Humarju, ki je pred kratkim zaključil izjemno preizkušnjo, prekolesaril je svet ter s tem postavil nov mejnik v slovenskem športu. Na pot se je podal preko Evrope, Severne Amerike, Kanade, Nove Zelandije, Avstralije in Azije. 209 dni je kolesaril povprečno 140 kilometrov na dan, trdno odločen, da doseže svoj cilj. To mu je tudi uspelo in po prevoženih 28.968,5 kilometrih je postal najmlajši zemljan, ki je prekolesaril svet. Za njegov doprinos k prepoznavnosti Kamnika sta se mu župan in direktorica zahvalila z naslednjimi besedami: »Ob kolesarskih podvigih na poti okoli sveta, ko z neizmerno voljo, odločnostjo, vztrajnostjo in drznimi dejanji nosite ime Kamnika v svet ter ste v ponos vsem Kamničankam in Kamničanom, naj Vas na Vaši poti spremlja sreča in naj bo to neprecenljiva življenjska izkušnja.«

Sledila je podelitev priznanj za delo v športu in razglasitev najboljših kamniških športnikov preteklega leta:

Mirovo življenje je neločljivo povezano s triatlonom in smučanjem.  V zimskem času je na smučarskih tečajih prenašal znanje na mlajše rodove, in sicer kot vodja Alpske šole smučanja pri Športnem društvu Jurij Libnik in drugih tečajih. Leta 1995 je ob hčerkinih prvih smučarskih korakih izumil in patentiral pripomoček za učenje smučanja »Otroške smučarske vajeti«, ki je bil nagrajen s srebrnim priznanjem Zveze inovatorjev Slovenije in po priporočilih Fakultete za šport in Zveze učiteljev smučanja sprejet v nacionalno šolo smučanja. V letnem času se je vse bolj posvečal treningom in tekmovanjem v triatlonu in po osmih letih nastopanj na tekmovanjih po Sloveniji ter sosednjih državah leta 1992 kot tretji Slovenec nastopil na slovitem havajskem Ironmanu. Le-teh je do sedaj nanizal preko dvajset, in sicer od Južne Afrike, Nove Zelandije, Japonske, Avstralije, Brazilije in Havajev do Evrope. Peto mesto v Braziliji je njegova najboljša uvrstitev na Ironmanih med profesionalci. Leta 1994 je naredil najdaljši triatlon na svetu, ki je bil vpisan v Guinessovo knjigo rekordov – Slovenski mega triatlon, kjer je v petih dneh preplaval slovensko morje, s kolesom obkrožil Slovenijo in pretekel od morja do vznožja Triglava. Leta 1995 je kot član državne reprezentance z Igorjem Kogojem in Urošem Velepcem osvojil bronasto ekipno medaljo na Evropskem prvenstvu v dolgem triatlonu. Leta 1995 je s 676 kilometri postavil slovenski kolesarski  rekord v 24-urni vožnji. Bil je prvi Slovenec na slovitem Havajskem svetovnem prvenstvu v Ultraman triatlonu. V devetih nastopih, od leta 1999 do letos, je šestkrat stal na zmagovalnih stopničkah, 2 krat kot tretji, 3 krat kot drugi in leta 2013 kot svetovni prvak. Miro Kregar je pred natančno 20 leti ustanovil Triatlonski klub Trisport Kamnik. Pod njegovim vodstvom se je klub v zadnjem desetletju razvil v enega največjih in najuspešnejših triatlonskih klubov v Sloveniji. Leta 2001 je Miro zagrizel še v eno jabolko – organizacijo triatlonskih prireditev. Začel je z Duatlonom Kamnik, nadaljeval z Akvatlonom Snovik in zadevo nadgradil z Triatlonom Bled in Kamnik. Do sedaj je bil predsednik organizacijskega odbora pod okriljem Triatlonskega kluba Trisport Kamnik natančno 40 tekmovanj, od tega desetih na evropski ravni. Na mednarodnem prizorišču pa je Miro tudi ustanovitelj Triatlonskega pokala Alpe Adria, ki združuje triatlonce sosednjih držav, Avstrije, Italije in Slovenije, na šestih tekmah, kjer se tekmovalci družijo in medsebojno tekmujejo za točke pokala Alpe Adria. Predsednik Triatlonsega kluba Trisport Kamnik Miro Kregar je že več kot desetletje član Upravnega odbora in tudi podpredsednik Triatlonske zveze Slovenije, ki zadnje čase močno pridobiva na prepoznavnosti med slovenskimi  športi.

Lado se s športom ukvarja že od osnovne šole, torej več kot 40 let. Začel je kot smučarski skakalec pri Smučarskem klubu Ihan, nato je igral hokej pri Hokejski klub Prevoje. Po uspešnih šolskih krosih je končno začel s tekom in nekaj let treniral pri Atletskem klubu  Domžale, kot tekač na srednjih progah. Po odsluženem vojaškem roku je se začel ukvarjati s kolesarstvom. Sprva je vozil samo maratone, ker pa je pridno treniral tudi tek je to združil in pričel tekmovati v duatlonih (tek-kolo-tek). Tekmoval je na štirih jeklenih triatlonih v Bohinju, kjer je bila njegova najboljša uvrstitev 3. mesto. Zadnja leta tekmuje v krosih, gorskih tekih in maratonih. Tako je leta 2010 tekmoval na Balkanskih veteranskih igrah v atletiki in zmagal v kategoriji na 10 kilometrov ter bil tretji na malem maratonu v kategoriji 21 kilometrov. Letošnje leto je bilo zanj zelo uspešno, saj je na 18 tekmah dosegel kar 12 zmag. Veliko mu pomenijo druženja, zato že šesto leto vodi torkova tekaška druženja, na katera prihaja lepo število tekačev iz Kamnika in bližnje okolice. Dejaven je pri izvedbi zimske lige sv. Primož in pri Kamniškem tekaškem pokalu, v katerega spada tudi Mekinjski kros, vodja katerega je prav Lado. Z ekipo Športno kulturnega društva Mekinje, v sestavi Denis Sitar, Andrej Medved, Franci Volkar in vodja Lado Kveder, so v letu 2015 na teku trojk v Ljubljani osvojili skupno 10. mesto in na teku štirih srčnih mož v Bohinju okoli jezera ekipno zmagali že drugo leto zaporedoma. Poleg čim boljših rezultatov je Ladov cilji za letošnje leto med svoje »torkovce« vključiti čim več mladih in drugih, ki jim zdrav življenjski slog nekaj pomeni, ter čim bolje izpeljati letošnji Mekinjski kros.

Roman je od leta 1971, torej že celih 45 let, član Strelske družine Kamnik. Dvajset let je streljal z zračno in malokalibrsko puško. Bil je stalni član kamniške ekipe ter pogosto državne ekipe. Kamniška ekipa strelcev je bila pogosto med prvimi tremi ekipami, ne glede na tekmovanje, tudi v državnem merilu (takrat še Jugoslavije, kjer je bila konkurenca izredno velika). Od leta 1991 zaradi zdravstvenih težav s hrbtenico strelja z zračno pištolo. Vsa leta je stalni član kamniške ekipe v nastopih na državnih prvenstvih ter na nastopih v prvi državni ligi. Za svoje športne dosežke je bil že večkrat nagrajen s priznanji za športne dosežke v različnih letih športnega udejstvovanja. V Strelski družini Kamnik je neprekinjeno aktiven vseh 45 let. Trideset let je bil tudi strelski sodnik. Sodeloval je pri organizacijah in izvedbah strelskih tekmovanj, ki jih je organiziralo Strelsko društvo Kamnik. Veliko let je nesebično delal na malokalibrskem strelišču na Streliški ulici, kjer tudi stanuje. Aktiven je bil pri avtomatizaciji strelišča in pri samem vzdrževanju objekta in lokacije. Z delom in materialom je sodeloval, dokler ni bilo strelišče dano v upravljanje lastniku zemljišča. Bil je predsednik Strelskega društva Kamnik in zelo aktivno sodeloval tudi pri izgradnji novega zračnega strelišča nad kegljiščem v Kamniku, z delom in materialom, opravil pa je tudi veliko prostovoljnih delovnih ur. Izkazal se je kot trener svojih dveh sinov in po potrebi s svojimi bogatimi izkušnjami pomagal vsem ostalim strelcem v Kamniku, saj ima neprecenljive izkušnje v streljanju s puško in pištolo.

Marko je alpinist, alpinistični inštruktor, gorski vodnik z licenco UIAGM/IFMGA in gorski reševalec ter član Alpinističnega odseka Planinskega društva Kamnik. V več kot treh desetletjih je opravil preko 2500 vzponov tako doma in po svetu, s soplezalci prejel prestižno alpinistično priznanje, tri zlate cepine leta 1991 z Andrejem Štremfljem, 2006 z Borisom Lorenčičem in 2015 z Alešem Česnom in Lukom Lindičem. Je prejemnik Bloudkove nagrade leta 1992 in zlatega častnega znaka Planinske zveze Slovenije, od leta 2012 pa je častni član angleškega Alpine Cluba. Plezanje v visokih gorah in alpinizem je njegov način življenja. Zagovarja negotovost pri premagovanju težavnih linij in videti je, da je kombinacija izkušenosti in mladostne zagnanosti ter navdušenja pravi recept za uspešno izveden vrhunski alpinistični vzpon, kot je to bila smer Light before wisdom v vzhodni steni 6.173 metrov visokega Cerro Kishtwarja.

Andreja Mali je v letu 2015 dosegla enega svojih najboljših rezultatov v karieri, in sicer osmo mesto na svetovnem prvenstvu v biatlonu v Kontiolahti. V letu 2015 je redno osvajala točke svetovnega pokala in bila uspešna tudi s slovensko mešano štafeto. Kot najstarejša biatlonka v svetovnem pokalu je pravkar na poti na svoje enajsto svetovno prvenstvo v biatlonu.

V finalu končnice državnega prvenstva so odbojkarice Calcita Volleyballa v peti, odločilni tekmi, sredi Maribora premagale Novo KBM Branik. Za varovanke Gašperja Ribiča je bil to drugi naslov državnih prvakinj, ki jim je prinesel tudi pravico nastopa v Ligi prvakinj. Za Calcit Volleyball so v lanski sezoni igrale: Petra Vrhovnik, Mojca Božič, Zala Kranjc, Lana Ščuka, Ana Katarina Hribar, Urška Igličar, Maja Forštnarič, Tamara Borko, Mekana Barnes, Klara Kregar in Meta Jerala. Trener ekipe je bil Gašper Ribič, pomočnik pa Aljoša Jemec.

Prireditev, ki vsako leto tudi širši množici razkrije izjemno uspešnost kamniškega športa na številnih področjih, je povezovala športna novinarka Uršula Majcen, popestritev programa so s stand-up vložkom in točkami plesa na svili pripravili v Kulturnem društvu Priden možic, obiskovalci pa so se po koncu uradnega dela lahko pogostili z jedmi Okusi Kamnika.

Vsem dobitnikom priznanj iskrene čestitke in še mnogo športnih uspehov!

Besedilo: Sara Vidmar, Zavod za turizem in šport v občini Kamnik
Fotografije: Klemen Brumec


<< Nazaj | Novice