Problematika ambrozije in možni ukrepi za zatiranje
31.07.2016
Pelinolistna ambrozija (Ambrosia artemisiifolia L.) in druge sorodne neofitne vrste iz rodu Ambrosia, so edine škodljive rastline, za katere je v Sloveniji predpisano obvezno zatiranje, in sicer od pričetka rastne dobe ambrozije v letu 2010, ko je bila sprejeta sprememba Zakona o zdravstvenem varstvu rastlin.
Na podlagi Odredbe o ukrepih za zatiranje škodljivih rastlin iz rodu Ambrosia (Uradni list RS, 63/10) mora imetnik zemljišča, na katerem raste ta škodljiva rastlina, odstraniti škodljive rastline s koreninami vred ali odstraniti njihov nadzemni del na način, da se škodljiva rastlina v tej rastni dobi ne obraste več ter opraviti nadaljnja redna opazovanja zemljišč v rastni dobi do konca septembra. Ker se pri nas navzoča pelinolistna ambrozija po košnji hitro obrašča, je potrebno košnjo ali druge ukrepe zatiranja izvajati celo rastno dobo, da preprečimo širjenje z tvorbo novih semen.
Strokovno pomoč pri prepoznavanju in ukrepih dajejo strokovnjaki za varstvo rastlin na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede Maribor, Kmetijskem inštitutu Slovenije, Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije ter Kmetijsko gozdarskih zavodih Maribor, Novo mesto in Nova Gorica.
Dodatne informacije
- Priporočila za zatiranje Ambrozije (avtorji: Mario Lešnik, Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede UM, Robert Leskovšek, Kmetijski inštitut Slovenije, Andrej Simončič, Kmetijski inštitut Slovenije in Silvo Žveplan, Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije, junij 2014)
- Zloženka: Škodljive rastline iz rodu Ambrosia (maj 2013)
- Slikovni morfološki ključ za prepoznavanje nekaterih vrst rastlin iz rodu Ambrosia (avtor: prof. dr. Mario Lešnik, Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede, Katedra za fitomedicino, Laboratorij za škodljive rastline, UM, 2012)
- Navodila za zatiranje in preprečevanje širjenja pelinolistne ambrozije (EUPHRESCO projekt AMBROSIA, 2008-2009)
- Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je objavila znanstveno mnenje o vplivih primesi semen ambrozije v živalski krmi na javno zdravje, zdravje živali ali na okolje (EFSA Journal, 2010)
- Evropska komisija je objavila poročilo študije o ovrednotenju sedanjega obsega ambrozije v Evropi, škodljivih vplivov na gospodarstvo, družbo in okolje v vseh sektorjih in možne scenarije obvladovanja (oktober 2012)
- Slikovno gradivo
- Ministrstvo za okolje in prostor, Sektor za ohranjanje narave
Vir: Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin