Preventivna akcija »Bodi viden – bodi previden«
01.10.2019
Z današnjim dnem je Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa pričela z izvajanjem nacionalne akcije »Bodi viden – bodi previden«, ki se bo odvijala do 13. oktobra 2019. Akciji, ki posveča posebno pozornost večji ozaveščenosti pešcev, še posebej starejših in otrok – šolarjev in voznikov glede pravilnega ravnanja v cestnem prometu, se pridružuje tudi Občina Kamnik. S preventivno akcijo bomo posvetili posebno pozornost uporabi odsevnih predmetov, saj so dnevi še vedno kratki, pravilnem ravnanju v cestnem prometu in upoštevanju omejitev hitrosti v naseljih ter odstopanju prednosti pešcem pred označenimi prehodi s strani voznikov. Poleg preventivno-vzgojnih aktivnosti bo v času trajanja nacionalne preventivne akcije potekal tudi okrepljen nadzor s strani Policije in občinskih redarstev, ki bodo spremljali pravilno ravnanje voznikov kot tudi pešcev v cestnem prometu.
V občini Kamnik se akciji torej poleg Policijske postaje Kamnik pridružuje tudi redarska služba Občine Kamnik skupaj s Svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Občine Kamnik, ZŠAM Kamnik in AMD Kamnik. Slednji bodo v četrtek, 3. oktobra 2019, med 17. in 19. uro podrobneje spremljali upoštevanje cestno-prometnih predpisov s strani pešcev. Opozarjali in ozaveščali bodo na varno in ustrezno ravnanje v prometu (hoja po pločniku, prečkanje na označenih prehodih za pešce, nujno prepričati se o prosti poti pred prečkanjem, nakazati željo po prečkanju z dvignjeno roko itd.), z razdeljevanjem odsevnih trakov pa pešce opozarjali na nujno uporabo odsevnikov za boljšo vidnost v prometu.
Podatki o smrtnih izidih na slovenskih cestah
Lani se je na slovenskih cestah smrtno ponesrečilo 91 udeleženci, med njimi je bilo 13 pešcev, ki predstavljajo 14 odstotkov delež med vsemi umrlimi udeleženci v prometnih nesrečah. V letu 2016 je bilo smrtnih žrtev med pešci še 22.
Glavni trije vzroki za nastanek prometne nesreče z najhujšimi posledicami za pešce v zadnjih petih letih so:
- neupoštevanje in odvzem prednosti, zaradi katerega je življenje izgubilo 16 pešcev,
- neprilagojena oziroma prehitra vožnja voznikov, zaradi katerega je življenje izgubilo 19 pešcev in
- nepravilnosti pešca, zaradi katerega je življenje izgubilo 17 pešcev.
Starejši pešci še posebej ogroženi
Med najbolj ogroženo starostno skupino pešcev spadajo predvsem starejši, na eni strani zaradi pešajočih psihofizičnih sposobnosti, pogosto pa tudi zaradi slabše opaznosti, saj so pogosto temneje oblečeni. V letu 2018 so umrle štiri osebe, starejše od 65 let. V zadnjih petih letih je v starostni kategoriji nad 65 let umrlo 36 oseb, kar predstavlja skoraj polovico vseh smrtnih žrtev med pešci.
Za večjo varnost pešcev moramo upoštevati naslednje:
- Pešec mora uporabljati prometne površine, namenjene hoji pešcev (pločniki, hodniki, prehodi, podhodi, nadhodi).
- Če ni zagotovljene površine za pešce, mora pešec hoditi ob levem robu vozišča v smeri hoje.
- Vedno se moramo prepričati o varnem prečkanju ceste. Preden stopimo na vozišče, obvezen pogled levo in desno. Cesto prečkamo hitro in brez nepotrebnega ustavljanja.
- Ponoči ali ob zmanjšani vidljivosti med hojo po cesti moramo nositi odsevnik na vidnem mestu na strani, ki je obrnjena proti vozišču. Za večjo vidnost in varnost poskrbimo z uporabo svetlih in odsevnih oblačil ter odsevnih teles (odsevni trakovi, kresničke, uporaba svetilke).
- Obvezna uporaba prehodov za pešce. Na semaforiziranih prehodih počakamo na zeleno luč za pešce (predhodno pogled levo in desno), na nesemaforiziranih prehodih pa posebno pozornost namenimo približujočim se vozilom – počakamo, da se ta dejansko ustavijo iz obeh smeri (vzpostavitev očesnega kontakta z voznikom, dvig roke).
- Učenci prvega in drugega razreda osnovne šole morajo na poti v šolo in iz nje, poleg odsevnika, okoli vratu nositi tudi rumeno rutico. Odrasli, ki ob cesti spremljajo otroke, naj jih držijo za roko na zunanji strani, proč od ceste.
- Na avtocesti se ne smemo zadrževati izven vozila ob cestišču, saj je to izredno nevarno. V primeru izrednega dogodka poskrbimo za svojo varnost: vozilo ustavimo na odstavnem pasu z vsemi delujočimi utripalkami, oblečemo odsevni telovnik, zavarujemo mesto dogodka z varnostnim trikotnikom in se umaknemo na varno za zaščitno ograjo ter pokličimo pomoč.
- Vozniki poskrbite predvsem, da vozite zmerno (počasneje ob megli, dežju, snegu in slabši vidljivosti), pričakujte pešce na cestah in jim odstopite prednost. Še zlasti bodite pozorni na pešce na in ob vozišču, kjer ni pločnikov. Za dobro vidljivost poskrbite s čiščenjem vseh stekel in ogledal na vašem vozilu. Ne uporabljajte mobilnega telefona med vožnjo, saj na ta način ogrožate tudi pešce.
Besedilo: delno povzeto po Javni agencija Republike Slovenije za varnost prometa