Odprtje razstave likovnih del na temo ljubezen do narave in kulturne dediščine ter literarnih del na temo domoljubje v pesmi ali prozi
16.03.2016
Župan Marjan Šarec je popoldan v preddverju občinske stavbe skupaj s predsednikom Koordinacijskega odbora veteranskih in domoljubnih organizacij Marjanom Schnablom odprl razstavo likovnih del na temo ljubezen do narave in kulturne dediščine ter literarnih del na temo domoljubje v pesmi ali prozi.
Koordinacijski odbor veteranskih in domoljubnih organizacij, ki združuje Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Kamnik–Komenda, Zvezo združenj borcev za vrednote NOB Kamnik, Policijsko veteransko društvo Sever Ljubljana – odbor Kamnik, Zvezo slovenskih častnikov Kamnik–Komenda in Društvo general Maister Kamnik, je skupaj s Foto klubom Kamnik pripravil razstavo likovnih in literarnih del učencev 2. in 3. triade osnovnih šol občin Kamnik in Komenda, ki so sodelovali na 3. nagradnem razpisu Koordinacijskega odbora veteranskih in domoljubnih organizacij.
Predstavili so se učenci Osnovne šole Frana Albrehta Kamnik, Osnovne šole Toma Brejca, Osnovne šole Marije Vere, Osnovne šole Stranje, Osnovne šole Šmartno v Tuhinju in Osnovne šole Komenda Moste. Na ogled je postavljenih 22 likovnih in 23 literarnih del, pogledi in razmišljanja mladih do narave in kulturne dediščine ter izpoved in razumevanje domoljubja učenk in učencev.
Ob tej priložnosti je zbrane sprva nagovoril predsednik Koordinacijskega odbora veteranskih in domoljubnih organizacij Marjan Schnabl in med drugim povedal: »V veliko veselje nam je, da je današnja razstava uvrščena v sklop praznovanja praznika Občine Kamnik, to je dnevu rojstva našega rojaka, domoljubja in generala Rudolfa Maistra. Prav tako smo hvaležni, da bomo imeli možnost podeliti priznanja najboljšim učencem na proslavi ob občinskem prazniku, ki bo 29. marca 2016 v Domu kulture Kamnik. Glede na naše skupne ocene, da so domovinske in domoljubne teme v šolskem sistemu nekoliko zapostavljene, se bomo tudi v prihodnje borili za to, da bodo le-te dobile svoje mesto v šolskih klopeh. Pri tem pa računamo tudi na vašo podporo in pomoč, saj se zavedamo, da brez vašega sodelovanja projektov ni možno v celoti uresničiti.«
Župan Marjan Šarec pa je z naslednjimi besedami odprl pričujočo razstavo: »Pred leti so se domoljubna društva združila v ideji, da je treba mladim bolj predstaviti slovensko domovino, domoljubje in tiste dogodke, ki so se zgodili v 20. stoletju, da je Slovenija lahko samostojna. Začenši z našim rojakom, generalom Rudolfom Maistrom in kasneje z narodnoosvobodilnim bojem ter do leta 1991, ko smo dokončno postali samostojna in mednarodno priznana država. Vsa naša domoljubna društva, ne le v občini Kamnik, temveč tudi širom Slovenije, si prizadevajo, da bi bilo domoljubje zapisano v šolskih učbenikih. A tisto domoljubje na realni osnovi in ne tisto, ki si ga lasti desna ali leva stran. Pristno in z dejstvi podprto izobraževanje o slovenski zgodovini. Če se o tem ne bo učilo, se bo pozabilo in bomo morali vse doživeti še enkrat. Tako kot se je v zgodovini že večkrat dogajalo. Dogajale so se vojne, ker je človeštvo pozabilo, kaj se lahko zgodi. Naša Slovenija bo letos stara 25 let, ko bo minilo toliko let od dogodka pred nekdanjo Skupščino na nekdanjem Trgu revolucije. To je bil res veličasten dogodek. Tisti, ki smo imeli to čast spremljati osrednji dogodek, se nam še danes morda orosi oko v hrepenenju za idealom, da bi bila Slovenija to, kar si vsi želimo. Danes vsi govorimo, da to ni to, kar smo si želeli. A kaj za to storimo sami? Velikokrat bore malo. Velikokrat nam je bolj všeč pogledati kakšno resničnostno oddajo, kot se ozreti vase in razmišljati o vrednotah, za katere so se naši domoljubi takrat borili kot aktivni pripadniki slovenske milice, teritorialne obrambe ali drugih organizacij. Danes so veterani. Zato se jim zahvaljujem, da so se zbrali in skušajo mladi generaciji dati tisto, kar ji morda danes manjka. Mladi generaciji danes manjka idealov, manjka nekdo, za katerim bi šli, manjka podstat, na kateri bi gradili. Danes je vse v oblakih, smo mimobežni in se ne zavedamo, kaj je država. Upam, da se ne bomo tega zavedali šele takrat, ko jo bomo kdaj izgubili. Naj se to nikoli ne zgodi. Zato je danes tudi ta razstava in zato bomo tudi ob občinskem prazniku na osrednji slovesnosti v Domu kulture Kamnik podelili priznanja najboljšim. Vzbujati zavest mladim, to je namen. Mladi morajo nevsiljivo dobiti vedenje o tej tematiki in le tako jo bodo lahko širili tudi naprej.«
Za glasbeno popestritev je z zvoki citer poskrbela Eva Poglajen, vezna beseda pa je pripadala Sari Arko.
Razstava bo v preddverju, prvem in drugem nadstropju občinske stavbe na ogled do sredine meseca aprila v času uradnih ur Občine Kamnik, torej v ponedeljek, od 8. do 12. ure in od 13. do 15. ure, v sredo, od 8. do 12. ure ter od 13. do 17. ure in v petek, od 8. do 13. ure.