Aktivnosti Občinskega štaba Civilne zaščite v torek, 24. novembra
24.11.2020
Občanke in občane pozivamo k odgovornemu obnašanju, doslednemu upoštevanju epidemioloških priporočil ter osebnemu prispevku k zamejitvi širjenja virusa. V vseh zaprtih javnih prostorih je obvezno imeti usta in nos dosledno zakrita z masko, ruto ali šalom, ravno tako na odprtih javnih prostorih. Redno in temeljito si pravilno umivamo roke z milom in vodo ali pa si jih razkužimo z namenskim razkužilom. Številni drugi ukrepi, ki so nam že znani, bodo pripomogli k temu, da zajezimo širjenje virusa COVID-19 kot tudi ostalih drugih virusnih obolenj.
Poostren nadzor nad spoštovanjem priporočil in navodil
Občinski štab Civilne zaščite na podlagi ogledov v zadnjih dneh ugotavlja, da v popoldanskem času prihaja do kršitev nad spoštovanjem priporočil in navodil zoper širjenja virusa COVID-19.
Tekom preteklega vikenda je redarska služba Občine Kamnik skupaj z občinsko inšpektorico opravljala nadzor nad javnimi površinami in nad igrišči. Pri tem so zaznali, da so kršitve po večini pristone v urbanem okolju, ker se zadržuje veliko število otrok, zunaj urbanega središča pa se zadržujejo predvsem družine, ki pa dosledno upoštevajo priporočljivo razdaljo in ostala navodila pristojnih institucij. V petek je občinska inšpektorica opozorila šest oseb glede druženja in eno osebo zaradi nenošenja maske. V soboto je bilo opozorjenih 16 oseb glede druženja in dve osebi zaradi nenošenja maske, v nedeljo pa je bilo izrečenih opozoril 32 osebam glede druženja. Izrečenih je bilo nekoliko manj opozoril kot pretekli vikend, zato občanke in občane opozarjamo in prosimo, da se držijo priporočil pristojnih institucij, saj bomo le z doslednim upoštevanjem navodil zajezili širjenje virusa.
Število potrjenih primerov v občini Kamnik
V tabeli je predstavljeno število potrjenih primerov s COVID-19 v občini Kamnik od 4. marca do 22. novembra 2020, in sicer od prvega dne (10. koledarski teden v letu) do nedelje, 22. novembra (47. koledarski teden).
Dostava in prevzem toplih obrokov socialno ogroženim učencem in dijakom občine Kamnik
Osebni prevzem je bil zagotovljen za 118 kosil, v okviru Občinskega štaba Civilne zaščite pa se je na dom dostavilo 41 kosil.
Na tem mestu se iskreno zahvaljujemo vsem šolam in prostovoljcem, ki pomagajo pri zagotavljanju in dostavi toplih obrokov socialno ogroženim učencem in dijakom naše občine.
Posebna zahvala pa gre vodstvu in celotnemu kadru kuhinje Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik, ki so nam nemudoma priskočili na pomoč.
Novico o zagotavljanju obrokov si lahko ogledate TUKAJ, o dostavi in prevzemu toplih obrokov pa TUKAJ.
Kamniškim osnovnim šolam je Gimnazija in srednja šola Rudolfa Maistra Kamnik ponudila možnost prevzema kosil tudi za učence, ki niso socialno ogroženi. Na njihovo pobudo so se kamniške osnovne šole s hvaležnostjo odzvale, saj se ravnatelji zavedajo, da je težko tudi tistim staršem oziroma skrbnikom, ki morajo v tem času opravljati službene obveznosti.
Dom starejših občanov Kamnik
Z Doma starejših občanov Kamnik so nas obvestili, da so včeraj, v ponedeljek, 23. novembra 2020, odvzeli 141 brisov pri stanovalcih. Žal je okužba s COVID-19 potrjena pri 32 stanovalcih (skupno je trenutno okuženih 45 stanovalcev). Danes, v torek, 24. novembra 2020, vzpostavljajo dodatne prostore tako imenovane rdeče cone v Domu starejših občanov Kamnik. Socialna služba pa bo telefonsko obvestila svojce o okužbah pri stanovalcih in premestitvah.
Na oddelkih 4 in D ni bilo potrjenih novih okužb.
Zahvaljujejo se za razumevanje, izkazano skrb in podporo.
Prošnji za kadrovsko pomoč so se odzvali v CIRIUS-u Kamnik (1 oseba).
Iskreno se zahvaljujejo vsem, ki so se jim pridružili in se bodo v prihodnjih dneh še pridružili delovni ekipi Doma starejših občanov Kamnik.
Nujno varstvo otrok
Nujno varstvo otrok, celotno novico si lahko ogledate TUKAJ, se v občini Kamnik nadaljujejo tudi v tem tednu.
Danes, v torek, 24. novembra 2020, je v nujnem varstvu v Vrtcu Antona Medveda Kamnik v enoti Pestrna 38 otrok, v enoti Sneguljčica pa 48 otrok, v Zasebnem vrtcu Peter Pan je vključenih 16 otrok, v Zasebnem vrtcu Sonček (v enoti Trobentica) 24 otrok, Zasebni vrtec Zarja pa nudi varstvo 28 otrokom.
Ukrep nujnega varstva velja od 2. 11. 2020 dalje do preklica.
Zdravstveni dom dr. Julija Polca Kamnik
»Koronamobi«
Deluje tudi telefonska linija »koronamobi« (051 642 922), in sicer posvete v zvezi z okužbami dihal in vročinskimi stanji pri odraslih, za naročanje na brise na COVID 19 in preglede, s katero so bistveno olajšali dostopnost za to problematiko 12 ur/dan in povečali dostopnost ambulante za ostale klice. Na tej telefonski številki deluje zdravnik.
Že v mesecu septembru pa je Zdravstveni dom dr. Julija Polca Kamnik uvedel tako imenovani »drive-in« sistem, s katerim so odvzem brisa COVID-19 močno poenostavili in pospešili.
Pomoč potrebujejo številni okoli nas. Ne spreglejmo jih!
Občina Kamnik se je skupaj z Občinskim štabom Civilne zaščite in Območnim združenjem Rdečega križa Kamnik ponovno odločila za odprtje posebnega računa za zbiranje donacij, katerega namen je blažitev posledic epidemije koronavirusa in pomoči potrebnim. Že v prvem valu smo kar nekaj sredstev razdelili med pomoči potrebnim in tudi tokrat smo se odločili, da odpremo tekoči račun in pomagamo tistim, ki to potrebujejo.
Sredstva lahko donirate na transakcijski račun Območnega združenja Rdečega križa Kamnik, Ljubljanska cesta 1, 1240 Kamnik, in sicer na številko TRR: SI56 0231 2001 1158 889 ter z obveznim pripisom namena: KORONAVIRUS 2020.
Vsa zbrana sredstva bodo razdeljena s strani za to ustanovljene strokovne skupine, ki jo bodo sestavljali predstavniki Občinske uprave Občine Kamnik, Občinskega sveta Občine Kamnik, Centra za socialno delo Osrednja Slovenija vzhod, enota Kamnik, strokovnih služb osnovnih šol ter Območnega združenja Rdečega križa Kamnik. Skupino bo s sklepom imenoval župan Matej Slapar.
Prav tako se bo na sedežu Rdečega križa Kamnik na Ljubljanski cesti 1 v Kamniku v tem času zbiralo prehranske izdelke z daljšim rokom uporabe, ki se bodo potem tudi razdeljevali ogroženim občankam in občanom.
Prostovoljci
Na Občini Kamnik imamo še vedno vzpostavljeno številko 051/374-207 (Katja Vegel-Občina Kamnik) za občanke in občane v stiski in njihovo oskrbo oziroma dostavo nujnih življenjskih potrebščin (hrana, zdravila), ki velja izključno za oskrbo starejših občank in občanov, ki živijo sami in tistih, ki so oboleli in nimajo nikogar (sosedov, prijateljev,…), ki bi jim priskrbel nujne življenjske potrebščine (hrana, zdravila in podobno).
Na telefon lahko pokličete med ponedeljkom in nedeljo med 8. in 18. uro.
Telefonska številka za dostavo nujnih življenjskih potrebščin starejšim občankam in občanom, ki živijo sami
Na Občini Kamnik imamo še vedno vzpostavljeno številko 051/374-207 (Katja Vegel-Občina Kamnik) za občanke in občane v stiski in njihovo oskrbo oziroma dostavo nujnih življenjskih potrebščin (hrana, zdravila), ki velja izključno za oskrbo starejših občank in občanov, ki živijo sami in tistih, ki so oboleli in nimajo nikogar (sosedov, prijateljev,…), ki bi jim priskrbel nujne življenjske potrebščine (hrana, zdravila in podobno).
Na številko lahko pokličete od ponedeljka do nedelje med 8. in 18. uro.
Občanke in občane pozivamo k doslednemu upoštevanju tega, da na telefonsko številko kličejo izključno tisti, ki potrebujejo pomoč.
Telefon za psihološko podporo ob epidemiji COVID-19
Nacionalni inštitut za javno zdravje je vzpostavil telefon za psihološko podporo prebivalcem ob epidemiji COVID-19. Na brezplačni telefonski številki 080 51 00 bodo 24 ur na dan, vse dni v tednu strokovno pomoč nudili izkušeni psihologi, psihoterapevti in drugi strokovnjaki s področja duševnega zdravja.
Telefon je nastal v sodelovanju Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Društva psihologov Slovenije, Rdečega križa Slovenije, Slovenske krovne zveze za psihoterapijo, Zaupnega telefona Samarijan, Združenja zakonskih in družinskih terapevtov in Zveze prijateljev mladine Slovenija – TOM telefon.
S telefonom želijo zagotoviti dostopno podporo ljudem, ki se v času epidemije in z njo povezanih kriznih ukrepov soočajo z različnimi stiskami.
Vladni klicni center
Vse od ponovne razglasitve epidemije je začel delovati tudi vladni klicni center, kjer so prebivalcem na voljo zanesljive in sprotne informacije glede novega koronavirusa.
Na telefonski številki 080 14 04 (za klic iz tujine: +38614787550) deluje od ponedeljka do petka med 8. in 20. uro.
»Nalezimo se dobrih navad«
Na Ministrstvu za zdravje so v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje začeli s projektom »Nalezimo se dobrih navad«. Z njim ozaveščajo, da lahko z upoštevanjem pravil stroke (umivanje rok, nošenje maske in vzdrževanje distance ter tudi z uporabo aplikacije #ostanizdrav).
Dodatne informacije so dostopne na spletni povezavi: https://www.gov.si/teme/kampanja-covid-19-nalezimo-se-dobrih-navad/. Vljudno vabljeni tudi k ogledu promocijskih filmov, ki so nastali ob samem projektu: https://youtu.be/rIQT2nsH9hA in https://youtu.be/0Jme2PfuwWQ.
Za nasvet policije v času koronavirusa pokličite na telefonsko številko 01 514 70 01
Da bi z informacijami in nasveti pomagali ljudem, ki se v tem obdobju pogosto obračajo na nas z vprašanji o novih ukrepih za zajezitev epidemije bolezni covid-19, smo vzpostavili posebno kontaktno telefonsko številko.
Na telefonsko številko policije 01 514 70 01 nas lahko pokličete za vprašanja o ukrepih in aktivnostih policistov:
- od ponedeljka do petka (od 8. do 16. ure) ter
- ob sobotah, nedeljah in praznikih (od 8. do 12. ure).
Na elektronskem naslovu info.koronavirus@policija.si je od 17. julija 2020 vzpostavljen avtomatski odzivnik s sporočilom, ki vas bo napotilo na spletne strani z aktualnimi informacijami glede epidemije. Če na spletnih straneh odgovorov ne boste našli, pokličite na telefonsko številko +386 (0) 1 514 70 01 v urah, ki so navedene v odzivu. Prosimo, da na prejeto obvestilo ne odgovarjate.
Opozorilo! Za primere, ki zahtevajo takojšnje ukrepanje policije, nas pokličite na telefonsko številko policije za klic v sili 113.
Ostanite zdravi.
Preventivni ukrepi Nacionalnega inštituta za javno zdravje
Situacija, ki smo ji izpostavljeni, je velik izziv, zato je še posebej pomembno, da delujemo preventivno in odgovorno za omejitev širjenja bolezni COVID-19, ki jo povzroča virus SARS-CoV-2. Pomembno je, da v primeru bolezenskih znakov in simptomov (kot so na primer nahod, slabo počutje, bolečine v mišicah, povišana telesna temperatura, kašelj), ostanemo doma in se po telefonu posvetujemo s svojim izbranim zdravnikom ter upoštevamo njegova navodila.
Vsak izmed nas lahko zmanjša tveganje za okužbo in širjenje okužbe z izvajanjem naslednjih ukrepov:
- med gibanjem v vseh zaprtih javnih prostorih je obvezno imeti usta in nos dosledno zakrita z masko, ruto ali šalom; ravno tako na odprtih javnih prostorih;
- redno in temeljito si umivamo roke z milom in vodo;
- v primeru, da voda in milo nista dostopna, si roke razkužimo z namenskim razkužilom za roke. Vsebnost etanola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60 odstotkov. Razkužilo za roke je namenjeno samo zunanji uporabi. Sredstva za čiščenje/razkuževanje površin niso namenjena čiščenju/razkuževanju kože;
- ne dotikamo se obraza (oči, nosu in ust) z nečistimi/neumitimi rokami;
- izogibamo se tesnih stikov z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni. Upoštevajmo varno razdaljo 1,5 metra;
- upoštevajmo pravilno higieno kašlja (preden zakašljamo/kihnemo, si pokrijemo usta in nos s papirnatim robčkom ali zakašljamo/kihnemo v zgornji del rokava);
- papirnat robček po vsaki uporabi odvržemo med odpadke in si nato umijemo roke z milom ter vodo;
- upoštevamo pravila socialnega distanciranja, kar pomeni, da se brez potrebe ne družimo z osebami izven skupnega gospodinjstva, pazimo na razdaljo 2 m, v trgovino gremo čim manjkrat in takrat, ko ni veliko ljudi, kar največ poskusimo opraviti preko spletnih strani;
- če je mogoče, se odločimo za uporabo alternativnih metod nakupovanja, kot so spletna prodaja in dostava na varen način, pri čemer dostavljavec ne vstopa v naš dom in nam dostavi paket pred vhodna vrata. Pri tem upoštevamo priporočila na naslednji povezavi. Če potrebujemo zdravila iz lekarne, za pomoč prosimo zdravega svojca ali drugo zdravo osebo, če pa se v lekarno odpravimo sami, upoštevajmo priporočila na naslednji povezavi;
- če potrebujemo pomoč, prosimo družinske člane, prijatelje ali pomoč poiščemo v lokalni skupnosti (Rdeči križ, Civilna zaščita ipd.).
|
|
Zaradi naraščajočega števila okužb z novim koronavirusom epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) s 17. oktobrom 2020 prilagaja protokol sledenja stikom oseb s potrjeno okužbo.
Od sobote, 17. oktobra 2020, dalje bo epidemiološka služba NIJZ še vedno vzpostavila kontakt z vsako osebo s potrjeno okužbo preko telefona, ji podala informacije o poteku izolacije in izdala kodo za aktivacijo v aplikaciji #OstaniZdrav. V primeru, da gre za okužbo pri otroku, epidemiološka služba kontaktira njegove starše oziroma skrbnike. Oseba s potrjeno okužbo bo prejela tudi navodila, da sama obvesti vse osebe, s katerimi je bila v stiku, in jim posreduje Navodila za osebe, ki so bile izpostavljene okužbi z novim koronavirusom (dostopna na naslednji povezavi).
Vsa priporočila in navodila lahko spremljate na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje, in sicer na povezavi tukaj.
Video vsebina higiena kašlja in nasveti za umivanje rok je dostopna TUKAJ.
<< Nazaj | Novice