Aktivnosti Občinskega štaba Civilne zaščite v nedeljo, 29. marca
29.03.2020
Zaščita avtobusnih in železniških postaj ter vseh klopi v parkih in ob pešpoti ob Kamniški Bistrici
Poveljnik Občinskega štaba Civilne zaščite je izdal odredbo o zaščiti vseh avtobusnih in železniških postaj ter vseh klopi v parkih in ob pešpoti ob Kamniški Bistrici. Delo je izvedlo pogodbeno podjetje Občinskega štaba Civilne zaščite, Komunalno podjetje Kamnik, d. o. o.
Gre za preventivni ukrep, saj se kljub opozorilom osebe še vedno zadržujejo na omenjenih mestih, predvsem je zaznati zadrževanje na klopeh.
Dekontaminacija
Z jutrišnjim dnem nadaljujemo z dekontaminacijo javnih površin, v torek, 31. marca 2020, pa je predvidena dekontaminacija pred večjimi trgovskimi centri. Dekontaminacije bo izvajalo pogodbeno podjetje Občinskega štaba Civilne zaščite, Komunalno podjetje Kamnik, d. o. o., in sicer na podlagi odredbe poveljnika Občinskega štaba Civilne zaščite.
Obvestilo upravnikom večstanovanjskih stavb
V času epidemije je pomembno dosledno ravnanje vsakega posameznika, zato smo upravnike večstanovanjskih stavb že zaprosili, da stanovalcem posredujejo o pravilnem obnašanju. Danes pa smo jih opozorili, da z dnem 29. 3. 2020 stopi v veljavo Odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb, s katerim se zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije COVID-19 določa obvezno razkuževanje večstanovanjskih stavb:
- Upravniki večstanovanjskih stavb morajo poskrbeti, da se najmanj dvakrat dnevno organizira razkuževanje opreme v skupnih prostorih v in ob večstanovanjskih stavbah. Razkuževanje iz prejšnjega stavka opravi upravnik sam ali zagotovi, da razkuževanje opravi tretja oseba, ki jo izbere upravnik oziroma eden od etažnih lastnikov. Pogostost razkuževanja je v posamezni večstanovanjski stavbi odvisna od števila posameznikov, ki živijo v večstanovanjski stavbi.
- Oprema v skupnih prostorih iz prejšnjega odstavka je zlasti: kljuke na vhodu v večstanovanjsko stavbo, ograje v večstanovanjski stavbi, stikala za upravljanje in kabine dvigala, stikala v skupnih prostorih večstanovanjske stavbe, oprijemala in druga oprema, kjer je mogoče ob redni uporabi pričakovati več stikov rok s površinami.
- Upravnik večstanovanjske stavbe na vidnem mestu, pred vstopom v dvigalo večstanovanjske stavbe, namesti opozorilo: »Uporaba dvigala predstavlja tveganje za prenos okužbe COVID-19, zato kabino dvigala uporabljajte posamično. Po uporabi stikal za upravljanje dvigala se ne dotikajte oči, nosu ali ust ter si umijte roke.«
- V večstanovanjskih stavbah, ki v skladu s posebnimi predpisi nimajo upravnika, morajo obveznosti iz tega odloka zagotoviti lastniki v večstanovanjskih stavbah.
Pozvali smo jih, da bodo k zajezitvi širjenja virusa pripomogli tudi s tem, če bodo preko dneva večkrat dobro prezračili skupne prostore, zlasti hodnik, upoštevali pravila in se ne zadrževali v skupnih prostorih, na hodnikih in pred stavbo. Pri stiku s sosedi vzdržujte varnostno razdaljo najmanj 1,5 metra.
KO VSTOPIMO V STANOVANJE
- Po prihodu domov odložite oblačila in obutev v predsobi in si obvezno temeljito umijte roke z obilico mila in toplo vodo.
- Redno prezračujte stanovanje.
- Ne pozabite tudi na upoštevanje preventivnih napotkov glede higiene kašlja: kihajte, kašljajte samo v robec ali rokav oblačila.
Preventivni ukrepi
Pri vsem tem naj poudarimo, da za okužbo z virusom SARS-CoV-2 velja enaka preventiva kot pri drugih nalezljivih bolezni, ki povzročajo okužbe dihal. Kot navaja Nacionalni inštitut za javno zdravje, je pri preprečevanju okužbe z virusom SARS-CoV-2 tako kot pri drugih nalezljivih boleznih, ki povzročajo okužbe dihal, priporočljivo upoštevati naslednje vsakodnevne preventivne ukrepe:
- izogibamo se tesnim stikom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni,
- ne dotikamo se oči, nosu in ust,
- v primeru, da zbolimo, ostanemo doma,
- upoštevamo pravila higiene kašlja,
- redno si umivamo roke z milom in vodo,
- v primeru, da voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabimo namensko razkužilo za roke,
- v času povečanega pojavljanja okužb dihal se izogibamo zaprtih prostorov, v katerih se zadržuje veliko število ljudi,
- poskrbimo za redno zračenje zaprtih prostorov.
V primeru poslabšanja stanja (težko dihanje, pojav apatičnosti in zmedenosti ipd.), se preko telefona posvetujte z vašim osebnim zdravnikom glede nadaljnjih ukrepov.
Vsa priporočila in navodila lahko spremljate na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje, in sicer na povezavi tukaj.
Video vsebina higiena kašlja in nasveti za umivanje rok je dostopna TUKAJ.