Spoštovani,
vljudno vabljeni na otvoritev razstave IGRE BREZ MEJA Tine Drčar,
ki bo v petek, 8. novembra 2024, ob 19. uri v galeriji Gabronka.
Tina Drčar 1977, samozaposlena v kulturi, je leta 2004 diplomirala na visoki strokovni šoli Za risanje in slikanje v Ljubljani, pri profesorju Marku Butini in profesorici dr. Tanji Mastnak.
Velike zidne slike (murali) so njena ljubezen, vidne na zidovih Metelkove mesta: Meduza, Pobeg iz Male šole II- Mrtve ribe, (Globina 14 in 15,16) Paviljon- Pahljača, Deka iz Šutke...
Raziskuje tudi druge slikarske tehnike in medije. Več let sodeluje v projektih Svetlobna gverila in Urbani likovni projekti (Metelkova). Izdeluje plakate za Defonijo (nagrada Zlato gnezdo 2010), Rozin teater, Menzo pri koritu, itd. itn. Sodeluje pri slikanju scen za Dramo, Balet in Opero v Ljubljani, Ptujski in Koprski teater.
Leta 2021 je na Mednarodnem festivalu likovnih umetnosti v Kranju, prejela priznanje ZDSLU- Urbani pejsaž. Skozi likovne delavnice je aktivna v delu z otroki. Pri tem je sodelovala z različnimi inštitucijami kot so Španski borci, Metelkova mesto, JSKD- Brežice, Srednja trgovska šola Ljubljana, tudi v tujini. Ukvarja se s humanitarnimi akcijami, tako je leta 2009 in 2010 izvedla akciji Za otroke Šutke (zbiranja oblek, šolskega inventarja ter materialov za obnovo in akcijo obnove OŠ Ramiz i Hamid u Šuto Orizari v Severni Makedoniji).
Svoja Umetniška dela je razstavljala v Sloveniji (Škuc, Ministrstvo za kulturo, Kresija, Vžigalica, galerija DLUL, Layerjeva hiša, galerija Alkatraz, galerija Dolenjskega muzeja, Kulturni dom Zagorje...) in tujini (Cveta Zuzozič paviljon – Beograd, MKC – Skopje, muzej Robevci – Ohrid). V zadnjem obdobju se ukvarja z izdelavo mozaikov in kolažev.
Živi v Ljubljani, ustvarja v AKC Metelkova mesto.
IGRE BREZ MEJA ( kolaž – homagge ) 2022 - 2024
Pereča resničnost naše kolektivne ujetosti v času in prostoru, kjer vremenske spremembe vplivajo na okolje in naravo, kot mutacije ter prepletanje različnih stopenj družbenih spon, naše omrežene ujetosti, ter iz tega izvirajoče moči, sprožajo dialog prepletajočih se umetniških del in družbene brez(brižnosti). Kot avtorica in tvorna soustvarjalka kritične misli in izvirnih likovnih pristopov odslikavamodgovorni odnos do svobode in narave. Z deli opozarjam na tančice naše ujetosti in izmuzljivosti trenutka izbire, ki določa naš čutni horizont. Naslov cikla petnajstih kolažev IGRE BREZ MEJA je metafora oz. paradoks realnosti vsakdanjega življenja. KOLAŽI-OMAŽI so preplet med obstoječimi likovnimi deli in v fotografski objektiv ujeta transformacija telesa avtorice, ki so jo portretirali: Ilija Terrah, Andrej Lupinc, Nikola Upevche, Tina Drčar in Črt Piksi. V tehniki kolaž, poklon uveljavljenimumetnikom in njihovim likovnim delom: Mile Korubin, Michelangelo Caravaggio, VemuraShoen, Irwin, Gustav Vigeland in Boris Kalin. V nizu preobrazb telesa in kostuma, predrugačen pomen zgodb umetnin, vanje posegamz lastno reinterpretacijo. Raziskujem, izhajam iz sebe, iz izkušenj in spoznanj v konfliktu s svetom.